Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşasın Osmanlılar marşı 98 yıl sonra ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 6.11.2014
Yaşasın Osmanlılar marşı 98 yıl sonra ortaya çıktı

Alman Devlet Kütüphanesi'nde 1916'da bestelenmiş 'Yaşasın Osmanlılar' isimli Türk marşı ortaya çıktı. Marş, Osmanlı'nın son Viyana Büyükelçisi olan Hüseyin Hilmi Paşa'ya ithafediliyor

Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yıldönümünü yaşadığımız bugünlerde 1916'da bestelenmiş bir Türk marşı Alman Devlet Kütüphanesi'nde gün yüzüne çıktı. Osmanlı İmparatorluğu 1914- 1918 arasında gerçekleşen savaşta müttefik olarak Almanya ve Avusturya- Macaristan İmparatorluğu'nun yanında savaşa girmişti. Savaş sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun Viyana Büyükelçisi Hüseyin Hilmi Paşa'ya atfedilen Türkçesi 'Yaşasın Osmanlılar', Almancası 'Heil den Osmanen' isimli bestelenmiş Türkçe bir marş, Alman Devlet Kütüphanesi'nin dijital arşivinden günyüzüne çıktı.

İKİ ELLE ÇALINABİLİYOR
Bestecisi M. Bütner- Waldmüller olan marş iki elle piyano eşliğinde çalınabiliyor. Türk marşı, Franz-Bard Kardeşler Müzik ve Sahne Sanatları Yayınevi tarafından Viyana, Leipzig ve Budapeşte'de yayımlanmış. Marşın kapağında gelirinin Kızılay'a ait olduğu belirtiliyor. Hüseyin Hilmi Paşa için kapakta saygıyla bağlılık ifade edildiği de göze batıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşasın Osmanlılar marşı 98 yıl sonra ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz