Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Flüt virtüözü Bülent Evcil’den konser maratonu

Giriş Tarihi: 18.11.2014 10:32
Flüt virtüözü Bülent Evcil’den konser maratonu

Dünyaca ünlü flüt virtüözü Sir James Galway tarafından jenerasyonunun en iyi flütçüsü olarak tanımlanan Bülent Evcil, önümüzdeki hafta başlayacak konser maratonunda Antalya, İstanbul ve İzmir'deki klasik müzik sevenlere unutulmaz anlar yaşatacak.

Bülent Evcil'in önümüzdeki hafta başlayacak konser programı şöyle:

28 Kasım Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile Mozart Flüt ve Arp Konçertosu.

'Flüt ve Arpla Müzikte Büyülü Bir Yolculuk' projesi, 5 Aralık'ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda.

6 Aralık'ta gerçekleştirilecek İstanbul Orkestra'Sion konseriyse Notre Dame de Sion Lisesi Konser Salonu'nda.

8 Aralık'ta İzmir Ahmet Adnan Saygun Konser Salonu'nda gerçekleştirilecek konserde de Evcil'e ünlü piyanist Phillip Moll eşlik edecek.

Flüt sanatçısı Bülent Evcil, 1980 yılında MSÜ Devlet Konservatuarında başladığı flüt eğitimini Brüksel Kraliyet Konservatuarı ve Heidelberg-Mannheim Müzik Yüksek

okuluyla tamamladı. 1992 yılında Sir James Galway'in Dublin'de düzenlediği flüt seminerindeki 'En İyi Yorumcu Yarışması'nda kazandığı ikincilik ödülü ona ünlü virtüozün öğrencisi olma fırsatını sağladı. 2000-2005 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesinde Flüt Grup Şefi olarak çalışan sanatçı, halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nda Flüt Grup Şef Yardımcısı, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nda Solo Flütçüdür.

Evcil, aynı zamanda uluslararası orkestralarda solo flütçü ve 1. flütçü olarak yer almıştır.

Bunlar arasında; Lorin Maazel'in şefliği altındaki Arturo Toscanini Filarmoni Orkestrası, İtalyan Uluslararası Senfoni Orkestrası, Sao Paulo Devlet Senfoni Orkestrası sayılabilir.

Solist, kariyerine de yurtiçi ve yurtdışında 20'den fazla ülkede yer aldığı birçok konser ve uluslararası müzik festivallerince aldığı davetlerle devam etmektedir. Bunlar arasında Amerikan Flütçüler Birliği (NFA) 2006 San-Diego Kaliforniya ve 2009 New York, İtalya'nın Milano kentindeki FALAUT Festivali, İngiliz Flütçüler Birliği tarafından düzenlenen 5. İngiliz, Fransa, Slovenja, Sırbistan, Kosovo ve 2013 yılında da prestijli Alman Flüt Festivali'nde yer almıştır.

Birlikte çalıştığı müzisyen ve şefler arasında; Lorin Mazel, A.Rahbari, I.Oistrakh, E.Tabakov, I.Marin, G.Aykal, T.Strugala, C.Scimone, Fazıl Say,

Richard Galliano, B.Fromanger, D.Formisano, M.Grauwels, R.Trevisani, L.Kretzer, P.Moll, A.Oliva sayılabilir.

Sanatçı 2004 yılında J.Rodrigo'nun, otoritelerce dünyanın en zor flüt konçertosu olarak adlandırılan 'Concierto Pastoral' isimli eserin Türkiye'de ilk seslendirilişini İstanbul, Adana ve İzmir Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde gerçekleştirmiştir. Sanatçının 'Tango Zamanı' adlı Kalan Müzik ve 'Ortadoğu Minyatürleri' adlı A.K Müzik tarafından iki adet CD'si yayınlanmıstır.

Flütün Türkiye'deki popülerliğini artırmak için çalışan Evcil, Belçika Kraliyet Sanat Teşvik Madalyası sahibi...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Flüt virtüözü Bülent Evcil’den konser maratonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz