Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeki Müren'e ait her şey bu sergide

Zeki Müren'e ait her şey bu sergide

Yapı Kredi Kültür Merkezi'ndeki "İşte Benim Zeki Müren" sergisinde ünlü sanatçının gündelik hayatına ışık tutan belgeleri ve kostümleri beğeniye sunuldu

1996'da aramızdan ayrılan ünlü Türk Sanat Müziği sanatçısı Zeki Müren'in hayatına ışık tutan özel arşiv "İşte Benim Zeki Müren" adıyla sergi oldu. Sergi, Türk Eğitim Vakfı, Mehmetçik Vakfı ile Yapı Kredi işbirliği ile oluşturuldu. İstanbul'da Yapı Kredi Kültür Merkezi'nde açılan sergi, 20 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

7 AYLIKKEN NİNNİ...

Müren'in şarkıları eşliğinde gezilen sergide; sanatçının 18 yıldır Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı arşivinde bulunan fotoğrafları ve özel kıyafetleri var. Müren'in anne ve babasından aldığı mektuplar, Antalya Aspendos'ta konser vermesi için 5 bin hayranının imzaladığı 5 metrelik dilekçe, ABD, Disneyland, Hong Kong, Tokyo seyahatlerinde çekilmiş fotoğrafları ve Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan'ın çektiği serzeniş telgrafları görülebiliyor. Bir Kurban Bayramı sırasında Kanarya Adaları'nda bulunan Müren'i, burada kurban kesilirken gösteren bir fotoğraf bulunuyor. Annesi, yazdığı bir mektupta Müren'e bir gazeteyle röportaj yaptığını anlatıyor. Soruları ve verdiği yanıtları tek tek oğluna yazıyor. Mektupta "Zeki Bey kaç yaşında konuştu" sorusuna "7 aylıkken ninnilerime iştirak ederdi" yanıtını verdiğini bildiriyor.

HİÇ DONDURMA YEMEMİŞ

Sergide Müren hakkında bilinmeyenler, sanatçının on bine yakın fotoğrafı, desenleri, kostümleri, plakları, şiirleri, notları ve arşiv görüntüleri derlendi. Buna göre; Müren hayatı boyunca hiç dondurma yememiş. İçeceğine hiç buz atmamış. Kendisi kullanmadığı zaman otomobilde daima önde oturur ve hiç camı açmazmış. Sevdikleri ile konuşurken "Hayatım, şekerim, tatlım" gibi sevgi sözcükleri kullanırmış. Hayatı boyunca hiç maydanoz tatmamış. Sabah kahvaltısı yapmaz, sadece meyve suyu içermiş. Gök gürlemesi ile çakan şimşekten zevk alırmış. Dünyayı 3 kere dolaşan Müren, 19 yaşında ilk konserini radyoda vermiş, memleketteki radyo satışlarını artırmış.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeki Müren'e ait her şey bu sergide
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz