Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tolga Karaçelik'in yeni filmi büyük yarışta

Giriş Tarihi: 4.12.2014 17:21
Tolga Karaçelik'in yeni filmi büyük yarışta

Tolga Karaçelik'in yeni filmi "Sarmaşık", Sundance Film Festivali 2015’te ‘En İyi Uluslararası Film’ kategorisinde yarışacak

Yönetmen Tolga Karaçelik, yeni filmi "Sarmaşık" ile bağımsız filmlerin 'kalesi' Sundance Film Festivali 2015'te!

1981 yılında Hollywood'un yıldız aktörlerinden Robert Redford tarafından kurulan Sundance Enstitü bünyesinde gerçekleştirilen Sundance Film Festivali, dünyanın en önemli beş festivali arasında yer alıyor. Bu yıl 29.su düzenlenen festivale, toplam 12.700 film başvurusu içinden seçilen 12 film arasına girerek, katılma hakkı elde eden Tolga Karaçelik'in "Sarmaşık"ı, 'En İyi Uluslararası Film' kategorisinde yarışacak. Amerika Birleşik Devletleri'nin Utah eyaletinde düzenlenen festival, 22 Ocak – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

John Cooper'in festival direktörlüğünü yürüttüğü yılın A klasman ilk büyük film festivali olan Sundance Film Festivali dünyanın en iyi beş film festivali arasında yer alıyor. Her yıl binlerce filmin başvurduğu festivalde bu yıl yarışacak filmler de açıklandı.

FESTİVALE KABUL EDİLEN İKİNCİ TÜRK FİLMİBağımsız sinemanın 'kalesi' olarak anılan Sundance Film Festivali 2015'te bu yıl, bir Türk filmi de yer alıyor. Senaristliğini, yönetmenliğini ve yapımcılığını Tolga Karaçelik'in üstlendiği "Sarmaşık"; toplam 12.700 film başvurusu arasından ilk 12'ye seçilerek bugüne kadar festivale kabul edilen ikinci Türk filmi oldu.

30 ülkede gösterilen ve 17 ödüle layık görülen ilk uzun metraj filmi "Gişe Memuru"nda elde ettiği başarılarla uzun süre gündemden düşmeyen Karaçelik; Sundance Film Festivali'nde, yeni filmi "Sarmaşık" ile 'En İyi Uluslararası Film' kategorisinde yarışarak başarı grafiğini bir adım daha öteye taşıyor.

5 GEMİCİ İLE 1 KAPTANIN HİYERARŞİK MÜCADELESİ

"Sarmaşık"; bir armatörün iflas edip ortadan kaybolmasının ardından, deniz hukuku gereği gemide kalmak zorunda olan ve hiçbir yere gidemeyen beş gemici ile bir kaptanın arasındaki hiyerarşik mücadeleyi anlatıyor. Görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki'nin, montajını Evren Luş'un yaptığı, müzikleri Ahmet Kenan Bilgiç imzası taşıyan filmde; Nadir Sarıbacak, Kadir Çetin, Hakan Karsak, Osman Alkaş, Seyithan Özdemir, Onur Öztürk, Ömer Acar ve Ahmet Baki Kurtuluş da performanslarıyla göz dolduruyor.

Tolga Karaçelik, Insignia Yapım, Kala Film ve CinCromatix Kg ile Bilge Elif Turhan ortak yapımcılığında hayata geçirilen "Sarmaşık", 22 Ocak – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek dünyanın en önemli beş festivalinden biri olan Sundance Film Festivali için Amerika yolcusu...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tolga Karaçelik'in yeni filmi büyük yarışta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz