Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Portekizliler ilk kez Osmanlı valsleri dinledi

Giriş Tarihi: 12.12.2014
Portekizliler ilk kez Osmanlı valsleri dinledi

Padişah 5. Murad ve Abdülaziz'in yazdığı valslerin de seslendirildiği Lizbon'daki 'Osmanlı Sarayı Avrupa Müziği' konseri, Portekizli sanatseverlerden büyük ilgi gördü

Osmanlı İmparatorluğu'nda bir dönem saraylarda çalınan ve 5. Murad, Abdülaziz gibi padişahların da bizzat beste yaparak büyük ilgi gösterdiği klasik Avrupa müziği ilk kez Portekizlilerle buluştu. İngiltere'de yaşayan ve "Osmanlı Sarayı Avrupa Müziği" üzerine çalışmaları bulunan müzik direktörü Emre Aracı, Lizbon'da Sao Carlos Tiyatrosu'nda konser verdi. Portekiz Senfoni Orkestrası'nın eşliğinde gerçekleşen konserde Osmanlı padişahlarından 5. Murad ve Abdülaziz ile Rıfat Bey, Burhaneddin Efendi, Fehime Sultan, Donizetti Paşa gibi Osmanlı'nın önemli isimlerinin besteleri çalındı. Sahne arkasındaki dev perdeden Osmanlı dönemindeki klasik Avrupa müziği etkinliklerine ilişkin görseller gösterilirken Emre Aracı eserlerin arasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde bu müziğin gelişimine ilişkin bilgiler verdi. Konser sonunda salonda bulunan Portekizliler uzun süre alkışladı.

DÖNEMİNİN POPÜLER BESTELERİ
Osmanlı Sarayı'ndaki Avrupa müziğinin "sanatsal değeri çok yüksek, dâhiyane besteler olmadığını ancak o dönemin popüler besteleri olarak bilindiklerini" belirten Emre Aracı "O devirde Osmanlı sarayında piyano başında bizim padişahımızın yazdığı bir valsin veya tarihimizde böyle kültürel etkinliklerin olmuş olmasının bilinmesi çok çok önemli" diye konuştu.

ŞENHAN BOLELLİ / AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Portekizliler ilk kez Osmanlı valsleri dinledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz