Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bülent Parlak'ın İkinci Şiir Kitabı Ricakeş Çıktı

Giriş Tarihi: 19.12.2014 15:10
Bülent Parlak'ın İkinci Şiir Kitabı Ricakeş Çıktı

Şair Bülent Parlak'ın ikinci şiir kitabı Ricakeş İzdiham Yayınları'ndan çıktı. Sevgili Huzursuzluğum ve Yalnızlığın İcadı (1984) kitaplarından sonra Ricakeş ile üçüncü kitabını yayınlayan Parlak'ın bu kitabında 20 şiir var.

Ricakeş, Cambaz adlı kısa bir konuşma ile başlıyor.

"... yaşamak iyi gelmiyor hiçbir sancımıza / söyleyin / sarsıcı bir sırrı öğrenince / övünerek başkalarına anlatan halk bizim neyimiz olur" dediği şiirinin adı Sabah Kalkınca İntihar Etmeyi Unutacak Kadar Dalgın aynı zamanda Ricakeş'te yer alan ilk şiir.

Anne Abartma Ölümü, Arada Çık Gel şiiriyle devam eden Ricakeş, Sevgili Huzursuzluğum'dan sonra Bülent Parlak'ın 5 yıl içinde yazdığı şiirlerden oluşuyor.

Boşnak şair Risto Trifkoviç'i ve O'nun Sırplar tarafından işkence gördüğü Goli Otok kampını şiirine konu ettiği şiirin adı Tufanım Var, İkizim Yok. Bu şiirinde şöyle diyor Bülent Parlak: "bir gün pişman olmak için sıraya gireceğiz / işte o gün / başımdan hiçbir şey geçmemiş günlerin hatıra diye / kabul edilmesini isterken Risto Trifkoviç'ten / anlatsam / yarısında izin alıp gideceğiniz bir hikayedir burası / burası / dünya bizi nasıl kırdıysa öyle de gönlümüzü almamayı bildiği / yerdir"

Bülent Parlak'ın Ricakeş'indeki şiirlerde yer alan sorular dikkat çekici. ".. o maarif ki / peygamber gönderilmeyen bir kavme hayran mı olacağım, / düşman mı /söylemiyor" ya da"bağışlanmamak neden sadece insana mahsustur" soruları şiirlerde göze çarpan bölümlerden.

Arjantin 1453 şiirinde İstanbul'u değil de keşke Arjantin'i fethetseydi diyen Bülent Parlak'ın Evet, İskân şiirinde ise İsmet Özel'e cevap veriyor. Diyor ki "evet, isyan diyerek / hangi cesaretle başlatmıştın devrimi"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bülent Parlak'ın İkinci Şiir Kitabı Ricakeş Çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz