Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'a geliyor

Giriş Tarihi: 9.1.2015 15:33
Mohsen Namjoo İstanbul'a geliyor

Türkiye performansı dört gözle beklenen İranlı efsane müzisyen , 6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri kapsamında Türkiye’ye geliyor.

Ülkemizde değişik kesimlerden bir dinleyici kitlesine sahip olan ve yıllardır Türkiye performansı dört gözle beklenen İranlı efsane müzisyen , 6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri kapsamında Türkiye'ye geliyor.

Türkiye'de ilk kez konser verecek olan sanatçı, 28 Ocak 2015 Çarşamba akşamı Congresium Ankara'da, 30 Ocak Cuma akşamı ise İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu'nda müzikseverlerle buluşacak.

New York Times Gazetesi'nin "O İran'ın 'ıdır, müziği ise Acem-Blues'dur" dediği rock ve cazı geleneksel İran müziği ile harmanlayarak bugünün gençliğinin ruhuna dokunan Namjoo'nun eserlerinde Hafız, Şems, Mevlânâ gibi isimlerin etkileri görülebiliyor.

KAYNAĞI İRAN EDEBİYATI

1976 yılında Horasan'ın Turbet-i Cam şehrinde dünyaya gelen ve Nasrullah Nasihpur tarafından keşfedilen Mohsen Namjoo, Tahran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisansını müzik bölümünde yaptı. Enstrümanlardan ziyade 4 oktavlık sesini adeta müzik aleti gibi kullanabilen Mohsen Namjoo'nun Türkiye'de en sevilen şarkıları arasında "Nobahari" ve "Ey Sareban" yer alıyor. İran'ın geleneksel enstrümanlarından setarı da çalabilen Namjoo'nun şarkı sözlerinin en büyük kaynağı ise zengin İran edebiyatı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mohsen Namjoo İstanbul'a geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz