Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aksak masal devam etmeli

Giriş Tarihi: 12.1.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 12.1.2015 14:25
Aksak masal devam etmeli

Sinema eleştirmeni Abdulhamit Güler bu hafta vizyona giren yeni yılın ilk iddialı filmi Bana Masal Anlatma üzerine bir kritik kaleme aldı.

Türkiye'de televizyon ekranları Burak Aksak sayesinde birkaç sene önce yeni bir soluk kanalı buldu. 'Leyla ile Mecnun' dizisi, tekerrürün ötesine geçen beyaz ekrana ilaç gibi geldi. Sadece güldürmedi, daha fazlasını yaptı. Zekice güldürdü. Yönlendirmeden güldürdü. Doğal güldürdü.

Aksak'ın karakterlerini çok sevdik. Sebepleri uzunca ele alınır. Ancak sonuçta o karakterler hepimizin hem kalbine hem zihnine dokundu.

'Leyla ile Mecnun' sonrasındaki çalışması tutmadı. Zira zaman ve zemin ile alakalı sıkıntıları vardı. Aksak yakında yeni bir proje ile televizyona dönecek diye biliyorum. Beyaz perdeye ise daha önce adım attı. Üstelik bu defa yazmakla kalmadı, yönetti de.

Burak Aksak imzalı 'Bana Masal Anlatma' vizyona girdi. Yılın en çok beklenen filmlerinden biriydi. Basın gösterimi yapmadılar. Galaya 'gerekli' olan herkes katıldı. PR'ı gayet iyi yapıldı. 200'den fazla kopyayla vizyona girdi. Hiç fena sayılmaz. Gerçi salonları dolduran büyük yapımların peş peşe beyaz perdeye çıktığı bir dönem olduğundan dezavantajları olacak. Lakin temelli etkileyeceğini sanmam.

FİLMİN FRAGMANI İÇİN TIKLAYIN
'Bana Masal Anlatma' izlenecektir. Oyuncuları meşhur, genel izleyiciyi salona çekecek bir kadro kurulmuş. Burak Aksak'ın kemik izleyicisini de ekleyince, filmin hatırı sayılır gişe yapacağına şüphe yok.

Sadece bunlar değil. Gayet temiz bir komedi yapılmış. Bel altına saplanıp kalan zamane güldürmecelerinin yanında ayrı bir yere koyduk bile.

Her şey güzel de, ben neden 'doymamış' hissediyorum?

'Leyla ile Mecnun'un ilk bölümünü, bir gece yarısı 02:00 sularında, tekrar yayınında izlerken kala kalmıştım. Dizide beni çeken bir şeyler vardı. Öyle de devam etti. Çok sevdim. Hele İsmail Abi. Hala aynı geminin gelmesi için duadayız. Mübalağa etmenin hicabını kaybetmeden devam ettirmeyi de bir tek İsmail Abi'ye yakıştırdık.

O günden beri benim gibi bir kesimin (çoğunluk olduğumuzu sanmam) Aksak'tan aldığı bir söz var. Öyle hissediyorum. Tam olarak ne olduğunu bilemiyorum. Fekat doyamamayı hissettiğim müddetçe sözünü tutmamış biri olarak sabıkası kaim olacak.

Temiz, başarılı, zekice esprilerle donatılmış olsa da 'Bana Masal Anlatma'da eksik olan şey özellikle yönetmen koltuğu sanırım. Bir televizyon dizisi için başarılı, ancak beyaz perdede vasat kalacak rejinin halini 'absürt komedi' mevcudiyeti de kurtarmıyor. Keşke senaryoyu yazan Burak Aksak filmi başka bir yönetmene emanet etseydi. En azından ilk filminde...

Senaryoya gelince...Doymamışlık hissinin sebeplerinden biri de o galiba.

İstanbul'un Suriçi bölgesinde bir mahallede gökdelenler dikmek isteyen bir iş adamının hayallerinin, mahalle olarak kalmaya çalışan insanların hayalleriyle çakıştığı ve gücü büyük olanın değil, kalbi güçlü olanın kazandığı bir hikaye söz konusu. Klişeleri absürtlükle telafi edebilen hikaye tanıdık. Yeşilçam'dan ve şimdiki zamandan biliyoruz...

Dramatik kurulumda iniş çıkışlar ve geçişlerde olumsuz sonuçlar doğmuş. Sürprizler, sürpriz olmamış. Duygusal sahneler başarılı olsa da daha iyisini beklerdim.

Latifelerde ise daha akıcı ve farklı bir tarz beklerdim.

Açıkçası çok küçük sallantılara rağmen tertemiz bir komedi olduğundan, hakkını yiyemem. Aksak'ın espri kabiliyetinin, zekasının ispata ihtiyacı yok.

Ama sinema için farklı bir şeyler yapması lazım. Televizyonda kalbur üstü kalan senaryosu, sinemada -yönetmenlik koltuğundaki noksanlıkları da eklenince- standardı çok aşamamış.

Altını çizmek gerek ki, hayal kırıklığımın sebebi, beklentimle alakalı. Sinemadan, komediden, Burak Aksak'tan ne beklediğinize göre filmin etkisi değişir.

Hep bir masalın içinde yaşıyor veya hep aynı masalı hayal ediyor olduğunu düşündüğüm Burak Akaska'ın daha iyisini yapabileceğine eminim. Birkaç film sonrası 'şaheser' ayarında eserler ortaya koyacaktır.

Kendisini bu süreci çabucak geçebilmesi için bu filmi mutlaka izleyin.

Birçok sebepten ötürü bu filmi izleyin...Yerli bir yapımın salonları doldurduğuna yeniden şahit olabilmemiz için filmi izleyin...

Kirlenmeden ve kirletmeden de gülünebileceğini/güldürülebileceğini görmek için filmi izleyin...

Bize masal anlatma cesaretini gösteren insanların marifetinin iltifata tabi olduğunu unutmadığımızı göstermek için bu filmi izleyin...

Hepimiz aynı masalın içinde olmasak da benzer hayallerle aynı masalı bitireceğiz. Ve birileri masal anlatmaya devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aksak masal devam etmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz