Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bobby McFerrin İstanbul'a geliyor

Giriş Tarihi: 25.2.2015 11:57
Bobby McFerrin İstanbul'a geliyor

Bir zamanlar tüm dünyaya ‘mutlu ol’ diyebilen adam, mesajını tekrarlamak üzere geliyor. Bobby McFerrin 3 Mart’ta İstanbul’da, CRR'de...

35 yaşın üstünde olup da Bobby McFerrin ismini duymamış bir müziksever var mıdır? Ya da 'Don't worry, be happy' isimli şarkıyı?..

Doğaçlama konusunda tür ve sınır tanımayan, çok önemli bir ses Bobby McFerrin. 1950 New York doğumlu. Anne ve baba, klasik eğitim almış şarkıcı olunca, oğul da aynı yoldan gitmiş ve sesini ilk defa 1977'de duyurmuş. Efsane komedyen Bill Cosby'nin yardımlarıyla ismi hızla duyulmuş ve ilk albümünü 1982'de çıkararak kariyerine başlamış. Meşhur 'Don't worry' ise 1988 tarihli Simple Pleasures albümde yer alıyor ve o şarkının yarattığı depremle McFerrin -kelimenin tam anlamıyla- bir pop ikonuna dönüşüyor. Ancak bu ticari başarının üstünde çok durmayan müzisyen, cazdan klasiğe, oradan etnik müziğe kadar sesini tüm bu türlerde duyuruyor ve bugüne değin ilgi gören albümler kaydetmeyi de sürdürüyor.

2013 tarihli son albümü Spirityouall da ise McFerrin, Amerikan müziğinin çekirdeğine dokunuyor. Başka bir deyişle tüm siyah müziğin kalbine, yani ilahilere.. Yedi geleneksel ilahinin yanında kendi besteleri ve bir de Bob Dylan yorumu var bu son albümde. Ve tüm bu şarkılarda, McFerrin, üzüntüler içinde kıvranan dünyamızı hem ışıtmayı, hem de ısıtmayı beceriyor.

Onun davetkar müziğini, şifalı sesini duymak ve ruhlarımızı aydınlatmak için 3 Mart 2015'teki İstanbul konseri çok iyi bir şans.

Bobby McFerrin 'spirityouall'

Bobby McFerrin – vokal

Gil Goldstein – piyano

David Mansfield – viyolin

Armanda Hirsch – gitar

Jeff Carney – bas

Louis Cato – davul

Madison McFerrin - vokal
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bobby McFerrin İstanbul'a geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz