Türkiye'nin en iyi haber sitesi

9 tarihi mirası yerle bir etti

Giriş Tarihi: 9.3.2015
IŞİD 9 tarihi mirası yerle bir etti

Son iki günde antik Hadra ve Nemrut kentlerini de yerle bir eden 'in Irak'ta yok ettiği ören yeri ve tarihi eserlerin sayısı 9'a ulaştı

Irak-Şam İslam Devleti () terör örgütü, sadece yaptığı katliamlarla ya da infaz ettiği yabancılarla değil, özellikle Irak'ta ortadan kaldırdığı tarihi eserlerle de biliniyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu'nun (UNESCO) yaptığı açıklamaya göre; IŞİD, hepsi de birbirinden kıymetli 9 antik kenti ya da tarihi anıtı yok etti. Harabeye çevrilen eserler arasında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bölgeler de bulunuyor. Son iki gün içinde Irak'taki en kıymetli tarihi eserlerin bir kısmını barındıran Hadar ve Nemrut kentlerini yerle bir eden IŞİD'in imza attığı kültürel kıyımın en önemlileri:
Hadar: Irak'ın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan 4 bölgesinden biri olan antik Hadar, 2 bin 300 yıllık bir geçmişe sahipti. MÖ. 2. yüzyılda kurulan, tapınakları ve hamamlarıyla ünlü kent, Bizans ve Sasani gibi dönemin büyük imparatorlukların mücadelesine sahne oldu. Bağdat'ın 320 kilometre kuzeyindeki kent, 2000 yılında UNESCO listesine girmişti. Görgü tanıkları, IŞİD militanlarının Hadar'a buldozerlerle girdiklerini kaydetti.
Nemrut: Orijinal ismi Kalhu olan kent, Mezopotamya medeniyetinin en seçkin bölgelerinden biriydi. Musul'un 30 kilometre kuzeyinde yer alan Nemrut, geçtiğimiz hafta IŞİD tarafından tamamen yok edildi. UNESCO, kentte gerçekleştirilen barbarlığı savaş suçu olarak tanımlamıştı.
Musul Müzesi: 26 Şubat'ta yayınlanan bir videoyla gözler önüne serilen kıyımda, müzede bulunan birçok nadide eser balyozlarla yok edildi. 90'dan fazla eserin etkilendiği olay, 2001'de Taliban'ın Afganistan'daki Buda heykellerini yıkmasına benzetildi.
Yunus Türbesi: Musul'da bulunan ve içinde Hz. Yunus'un mezarının bulunduğuna inanılan türbe, militanlar tarafından 24 Temmuz 2014'te bombalarla yıkıldı.
Musul Kütüphanesi: Bazıları İslam öncesi döneme ait binlerce kıymetli el yazması eseri barındıran kütüphanedeki eserler, geçtiğimiz yıl şubat ayında içerikleri nedeniyle yakılarak yok edildi.
Telafer Kalesi: Musul'un batısındaki tarihi Telafer Kalesi, geçtiğimiz aralık ayından ocak ayına kadar süren şiddetli saldırılarda, tamiri imkansız derecede zarar gördü.
Ebu Temmam Heykeli: 9'uncu yüzyılda yaşamış ünlü Arap şairlerinden Ebu Temmam'ın Musul'daki heykeli, militanların ilk ortadan kaldırdıkları eserlerden biri oldu. Haziran 2014'te yıkılan heykel, kentin simgelerinden biri haline gelmişti.
Yeşil Kilise: Irak'ın Tikrit kentinde bulunan mabet, bin 300 yıllık geçmişe sahipti. Moğolların 1258'de Bağdat'a girdiklerinde yaptığı kıyımı hatırlatan eylem, geçtiğimiz yılın eylül ayında gerçekleştirildi. Olayın ardından çok sayıda Hıristiyan bölgeyi terk etti.
Erbain Türbesi: Tikrit'te yer alan ve Hz. Muhammed'in 40 arkadaşına ait olduğuna inanılan türbeleri barındıran eser, geçtiğimiz eylül ayında çevresine patlayıcılar yerleştirilerek havaya uçuruldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD 9 tarihi mirası yerle bir etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz