Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve davayı kaybetti

Giriş Tarihi: 12.3.2015 10:53
Pharrell Williams ve Robin Thicke davayı kaybetti

ABD'li R&B ve soul müzisyeni Marvin Gaye'in 1977 hiti 'Got to Give It Up' şarkısına olan benzerliği nedeniyle 2013'ün hit şarkısı 'Blurred Lines'a yaklaşık 20 milyon TL ceza geldi.

2013'ün en büyük hitlerinden biri olan 'Blurred Lines'ın Marvin Gaye'in 1977 hiti 'Got to Give It Up'tan çalıntı olduğuna dair açılan dava sonuçlandı. Şarkı sayesinde milyonlarca dolar kazanan ve , 1984 yılında ölen ünlü R&B ve soul müzisyeni Marvin Gaye'in yasal varisleri olan çocukları Nona, Frankie ve Marvin Gaye III'e 7.3 milyon dolar ödemeye mahkum edildi. Karar açıklandığı sırada Nona Gaye, 'şimdi Pharrell ve Robin'in zincirlerinden kurtulduk, onlar tüm dünyaya yalan söylediler' diyerek avukatına sarıldı.

7.3 MİLYON DOLAR TELİF ÖDEYECEKLER

Pharrell Williams ve Robin Thicke'nin avukatı, 70'lerde büyük hitlere imza atmış olan Marvin Gaye'in iki müzisyene ilham kaynağı olabileceğini, bir dönemin müzik ruhunun şimdiki müzisyenleri etkisi altına almasının normal olduğunu söyleyerek savunma yaptı. Yedi Grammy ödüllü Pharrell Williams ise, şarkıyı bir gecede yazdığını ve Gaye'in şarkısından herhangi bir alıntı yapmadığını söyledi. Thicke ise şarkı yazılırken orada olmadığını iddia etti.

Ancak bu savunma jüriyi ikna edemedi ve Pharrell ile Thicke, Gaye'in ailesine 7.3 milyon dolar (yaklaşık 20 milyon TL) telif ödemeye mahkum edildi.

ŞARKININ BAŞINA GELMEDİK KALMADI

'Blurred Lines', Pharrell ve Thicke'e daha önce de şarkı sözleri nedeniyle bela olmuş, 'biliyorum sen de istiyorsun, sen iyi bir kızsın', 'sen buradaki en ateşli sürtüksün', 'seni evcilleştirmeye çalışıyor ama sen bir hayvansın' gibi sözleriyle özellikle kadınları kızdırmış ve 'tecavüz şarkısı' olarak etiketlenmişti. Hatta feministlerin çektiği parodi klibi de oldukça ilgi görmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pharrell Williams ve Robin Thicke davayı kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz