Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Elvis'ini kaybetti

Türkiye Elvis'ini kaybetti

Elvis Presley şarkılarını kendine has yorumlamasıyla Türkiye'nin Elvis'i olarak da anılan Erol Büyükburç evinde ölü bulundu. 79 yaşındaki sanatçının kalp krizi geçirdiği sanılıyor

Türk pop müziği, bir efsanesini kaybetti: Erol Büyükburç (79), İstanbul Etiler'deki evinde ölü bulundu. Polis, sanatçının evinde yaptığı olay yeri incelemesinde Büyükburç'un bedeninde herhangi bir darp veya yaralanma izine rastlamadı. Yatağınının yanında yerde yüzükoyun bulunan Büyükburç'un kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor. Sanatçının ani ölümü dostları ve sevenlerini yasa boğdu. Savcı otopsiye gerek duymadığı için cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı gasilhanesine kaldırıldı. Kızı Evren Erol Büyükburç "Babamın kalbinde üç stent vardı. Son zamanlarda kendini çok yoruyordu. Cumartesi günü Levent Camisi'nde namazını kılacağız. Zincirlikuyu mezarlığında toprağa vereceğiz" dedi. Büyükburç bu gün Bursa'da konser verecekti. Ünlü sanatçı; sahne şovları, kıyafetleri ile bir döneme damgasını vurdu. Elvis Presley şarkılarını kendine has yorumlamasıyla Türkiye'nin Elvis Presley'i olarak da anılan sanatçı, 22 Mart 1936'da Adana'da dünyaya geldi.

75 TANE 45'LİK, 9 KASET...

Müzik çalışmalarına daha lise öğrencisi iken İsmet Sıral Orkestrası eşliğinde solist olarak Caddebostan Gazinosu'nda sahneye çıkarak başladı. Bu orkestrada kalmasını sağlayan şarkı Frankie Laine yorumuyla popüler olan "Jezebel" adlı şarkı oldu. Kendi adına kurduğu ilk orkestrası Erol Büyükburç Vokal Grubu ile o tarihte çok ünlü olan Kanadalı Four Lads ya da ABD'li Platters grubu tarzı vokal müziğinin Türkiye'deki öncü uygulayıcısı oldu. Müzik hayatına 1961'de "Little Lucy" adlı bestesini plak yaparak başlayan Büyükburç, 1964'te 1.Balkan Festivali'nde en iyi şarkıcı seçildi. İlk albümü Sevgi Çiçekleri 1975'te müzik marketlerinde yer aldı. Erol Büyükburç 33 film, 20 fotoroman, 6 taş plak, 5 long play, 75 tane 45'lik, 9 kaset, 200'e yakın ödül, bin 800 beste yapıp sayısız gazino çalışması ve bir o kadar da turneye katıldı. Büyükburç'un ölümü üzerine dostları duygularını şöyle dile getirdi. Erol Evgin: Türk pop müziğinde bugün aklınıza kim geliyorsa, hepsinin hocası Erol Büyükburç'tur. Nil Burak: Erol Büyükburç, bir duayendir. Besteleriyle, şarkılarıyla, giyim tarzıyla bir ekoldü. Sezen Cumhur Önal: Bizim kuşak yorgun. Ağaçlar ayakta ölür.

ERDOĞAN: HÜZNÜMÜZ VAR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sanatçı Erol Büyükburç'un vefatından dolayı hüzünlü olduğunu belirtti. Erdoğan "Bizim pop müziğinde değerli sanatçımız Erol Büyükburç'un bugün evinde ölü olarak bulunduğuna dair haberi aldık. Bundan dolayı hüznümüz var. Kendisine rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Özellikle de yarınki bir program öncesinde böyle bir şeyin gerçekleşmiş olması düşündürücüdür. Şu anda güvenlik güçlerimizden henüz bu işin neticesini almadık. Nedir, ne değildir... Bu bir adli tıp konusudur. Adli tıp incelemelerini yapacaktır, ondan sonra da bizlere gerekli bilgiler verilecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Elvis'ini kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz