Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD tarihi eserleri internette satıyor

Giriş Tarihi: 17.3.2015 17:45
IŞİD tarihi eserleri internette satıyor

İngiliz Times gazetesi, IŞİD’in Irak ve Suriye’de yağmaladığı müzelerden çalınan bazı tarihi yapıtların internetteki alışveriş sitesi Ebay üzerinden satışa çıkartıldığını yazdı.

Suriye'nin batısındaki Apamea antik kentinden iki sikkenin sitede 108 ve 85 dolara satıldığı belirtildi.

Tarihi eser satışının terör örgütü için önemli bir gelir kaynağı olduğunu vurgulayan Times gazetesi, IŞİD'in bugüne kadar yağmaladığı müzelerden çaldığı eserleri yasadışı yollardan satarak milyonlarca dolar gelir elde ettiğine inanıldığını yazdı.

IŞİD yönetiminin militanların buldukları eserleri satmalarına izin verdiği, ancak bu tip satışlardan elde edilen kişisel gelirleri vergiye tabi tuttuğu belirtildi. Örgütün vergi sistemi sayesinde tüm tarihi eser satışlarından önemli miktarda gelir elde ettiği açıklandı. Uzmanlar, IŞİD'in satışa çıkardığı yüksek sayıdaki tarihi eser nedeniyle piyasanın doyduğunu ve Ortadoğu'ya ait tarihi eserlerin fiyatlarının düşmeye başladığını söyledi. IŞİD militanlarının Suriye ve Irak'a ait tarihi eserleri kaçakçı rotalarını kullanarak Türkiye, Lübnan ve Ürdün'e götürdüğü de iddia edildi.

İngiliz basınına konuşan uzmanlar özellikle sikke gibi küçük parçaları komşu ülkelere sokup piyasaya sürmenin IŞİD için kolay bir işlem olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD tarihi eserleri internette satıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz