Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinema 120 yaşına girdi

Giriş Tarihi: 20.3.2015
Sinema 120 yaşına girdi

Lumiere kardeşlerin 19 Mart 1895'te çektiği, Lyon kentinde işçilerin fabrikadan çıkışını gösteren ilk sinema filmi sadece 45 saniye sürüyordu

Sanat dünyası bu yıl sinemanın doğuşunun 120'nci yıldönümünü kutluyor. 120 yıl önce; 19 Mart 1895'te, Fransız Lumiere kardeşler ilk filmlerini çekti. 3 gün sonra, 22 Mart'ta ilk özel sunumlarını, aynı yılın aralık ayında ise halka açık olan ve izleyiciden ücret alınan ilk gösterimlerini gerçekleştirdiler. Louis ve Auguste Lumiere'in ilk filmleri 17 metre uzunluğundaki bir şeride kaydedilmişti ve yaklaşık 45 saniye sürüyordu. "La Sortie de l'usine Lumiere a Lyon" (Lyon'daki Lumiere Fabrikasından Çıkış) adlı film, Paris'teki Scribe Oteli'nin bir salonunda gösterime girmişti. Bu kısacık filmde işçilerin fabrikadan çıkışı anlatılmıştı. Daha sonradan "ilk sinema gösterimi" olarak adlandırılacak bu olay esnasında, salonda sadece 33 seyirci bulunuyordu. Giriş ücreti ise 1 franktı.

BİN 422 FİLM GÖSTERİMDE

Sinema tarihinin ilk yapımcıları olarak kayıtlara geçen Lumiere kardeşler, 1894'te Fransız mucit Leon Bouly tarafından patenti alınan "sinematograf" adlı cihazla filmlerini çekmişlerdi. Bu 3 işlevli alet filmi kaydetme, birleştirme ve yansıtma özelliğine sahipti. Beyazperdenin doğuşunun yıl dönümü, icada tanıklık eden topraklarda da etkinliklerle anılıyor. Paris'te yaz boyunca sürecek birçok sergi düzenlenecek. "Işık! Sinema İcat Oldu" adlı sergi Grand Palais'de ziyaretçileri bekliyor. Sergide Lumiere Stüdyoları tarafından çekilen bin 422 kısa film gösterilecek. Centquatre gösterim salonunda ise "Sinemanın 120 yılı" adlı bir etkinlik 15 Nisan-5 Ağustos arası açık olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinema 120 yaşına girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz