Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk ressama şövalyelik nişanı

Giriş Tarihi: 8.4.2015 15:20
Türk ressama şövalyelik nişanı

Avrupa Parlamentosunda düzenlenen uluslararası resim sergisine Türkiye adına davetli olarak katılan İzmirli ressam Derya Var, şövalyelik nişanı ile onurlandırıldı.

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Çin Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından Brüksel'de düzenlenen Uluslararası Barış Sergisi'ne davet edilen Var, yurt dışında gerçekleştirdiği pek çok kültürler arası dostluk projeleri ve sanat çalışmaları, doğu-batı kültürleri arasında köprü görevi gördüğü için üstün hizmet onuru olan şövalyelik nişanına layık görüldü.

Ortaçağ geleneklerine göre düzenlenen törende şövalyelerin kılıçları altından geçirilen Derya Var'a, şövalyelik nişanı ve sertifikasını Avrupa Parlamentosu Senatörü Filip Dewinter takdim etti.

Geçen yıl Şangay'da düzenlenen CICA zirvesinde "Aşkın Kanatları" isimli semazen tablolarıyla Dünya Barış Ödülü alan Derya Var, Brüksel'de 20 ülkeden 40 sanatçının katıldığı uluslararası barış sergisinde olmaktan büyük gurur duyduğunu belirtti.

Çin'de 300 yıl önce yaşamış olan Belçikalı bilim adamı Ferdinand Verbiest anısına 1953 yılından bu yana Belçika senatosu tarafından bilim ve sanat alanında üstün hizmet gösterenlere verilen şövalyelik nişanının sadece Çinli sanatçılara takdim edildiğini ifade eden Var, "İlk defa bir Türk sanatçısı ödüle layık görüldü. Ülkem ve şahsıma adına onur duyuyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk ressama şövalyelik nişanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz