Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in tablosu dünyanın en pahalısı

Giriş Tarihi: 15.4.2015 12:16 Güncelleme Tarihi: 16.4.2015 03:26
Paul Gauguin'in tablosu dünyanın en pahalısı

Ünlü Fransız ressam ’in Katar’a rekor fiyata satılarak dünyanın en pahalı tablosu unvanını kazanan ‘Nafea Faaipoipo (Ne Zaman Evleneceksin)’ adındaki tablo İsviçre’nin Basel kentindeki Fondation Beyeler’de sergileniyor.

İsviçreli koleksiyoner Rudolf Staechelin'in iki ay önce satışa çıkardığı tabloyu Katar Emirliği 300 milyon dolara (800 milyon 400 bin TL) satın almıştı. Katar, 2012 yılında da başka bir Fransız Paul Cezanne'ın 'İskambil Oyuncuları' tablosuna 250 milyon dolar ödemişti. O dönemde dünyanın en pahalı tablosu olan Cezanne şimdi birinciliği Gauguin'e kaptırmış durumda. Tabloların her ikisine de şimdi Katar sahip.

YILDA 1 MİLYAR DOLAR

Çağdaş sanata yılda bir milyar dolarlık bütçe ayırdığı söylenen Katar daha önce de Francis Bacon'ın 'Üç Lucien Freud Çalışması'nı 142 milyon dolara satın almıştı. Katar'ın peş peşe satın aldığı bu tabloları ünlü Fransız mimar Jean Nouvel'e yaptırmakta olduğu Ulusal Müze'de sergilemesi bekleniyor. Hafta sonunda inanılmaz bir ziyaretçi akınına uğramış olan Fondation Beyeler'de görme fırsatını bulduğum 'Nafae Faaipoipo' tablosu, sıra dışı yaşamıyla bilinen ressamın Tahiti'ye 1891-1893 yıllarında yaptığı ilk gezisinden. Arkasında Danimarkalı eşi ve beş çocuğunu bırakarak Tahiti'ye giden post-empresyonist ressam Gauguin'in eserleri pek çok sanatçı gibi ancak ölümünden sonra değerlenmiş.

2016 YILINDA KATAR'DA OLACAK

'Nafae Faaipoipo' tablosu haziran ayına kadar Fondation Beyeler'de ziyaret edilebilecek. Daha sonra eylül ayına kadar Madrid'de Reina Sofia Müzesi'nde sergilenecek ve ardından Washington'a gidecek. 2016 yılı ocak ayında ise Katar Müzeler İşletmesi'ne teslim edilecek.

Kaynak: Hürriyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paul Gauguin'in tablosu dünyanın en pahalısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz