Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 asır sonra tekrar sahnede

Giriş Tarihi: 16.4.2015 13:16
15 asır sonra tekrar sahnede

2008’de Moğolistan’da bir çoban tarafından bulunan bin 500 yıllık Altay Arpı, yeniden sahne alıyor. Daha önce bilinmeyen çalgı, Moğol Altay Grubu tarafından dünyaya konserlerle tanıtılacak.

Moğolistan Altay Dağları'ndaki bir mağarada 2008'de bulunan ve Göktürklere ait olduğu belirlenen yaklaşık bin 500 yıllık müzik aleti "Altay Arpı", Altay Grubu tarafından dünyaya tanıtılacak. Bir çoban tarafından tesadüfen bulunan yaklaşık bin 500 yıllık telli müzik aleti, Moğolistan tarihi eserler müzesinde sergileniyor.

ERDOĞAN'A DOSYA SUNDULAR

Moğolistanlı Araştırmacı ve Besteci Ganpurev Dagvan tarafından benzeri üretilen müzik aletinin tanıtımı amacıyla bir müzik grubu kuruldu. Türkiye'ye davet edilen grup, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Göktürk çalgısı ile ilgili ayrıntılı bir dosya sundu. Grubun Türk dünyasından Türkiye'ye devlet büyükleri geldiğinde konser vererek çalgıyı tanıtacağı öğrenildi.

BAZI PARÇALAR HALA BİRARADA


Altay Arpı'nı günümüze uyarlayan Dagvan, tarihi enstrümanın bir bütün olarak bulunmadığını ancak o döneme ait araştırmaları neticesinde son halini ortaya çıkardığını söyledi. Müzik aletinin bazı parçalarının, üzerinden asırlar geçmesine rağmen bir arada kaldığına işaret eden Dagvan, alet üzerindeki her deliğe ilişkin araştırma yaptıklarını, orijinal eserin arkasındaki şekillerden esinlenerek, sap kısmına dağ keçisi boynuzu şeklini verdiklerini aktardı. Altay Grubu, tamamı Moğolistan yöresel sanatlarıyla uğraşan kişilerden oluşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 asır sonra tekrar sahnede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz