Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dengbejler Kobani’li mültecilerle buluşuyor

Giriş Tarihi: 27.4.2015 16:53 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 16:55
Dengbejler Kobani’li mültecilerle buluşuyor

TRT’nin ilk Kürtçe yayın kanalı TRTKURDÎ, yeniliklere imza atmaya devam ediyor. Kanalın dengbejleri (ozan) Türkiye’de kamplarda misafir edilen mültecilere yönelik konserler düzenliyor.

Kürtçe, Arapça, Türkçe stranların ve türkülerin söylendiği konser, mültecilerin bir an için bile olsa rahat bir nefes almalarına ön ayak oluyor. İlki Mardin'deki kampta düzenlenen konserlerin ikincisi 29 Nisan Çarşamba günü Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bulunan ve Kobani'li mültecilerin misafir edildiği kampta gerçekleşecek.

İlk Dengbêj konserlerini Mardin'in Midyat İlçesinde Yezidi mültecilerin misafir edildiği kampta gerçekleştirdiklerini belirten programın TRT Kurdi Kanal Koordinatörü Mustafa Ekici; "Mültecilere yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz DENGBÊJ (Ozan) konserleriyle, onları misafir edildikleri ülkemizde iyi ağırlamaya bir katkı sunmak istedik. Bir parça da olsa hoşça vakit geçirmelerini sağlamak ve onlarla empati kurup hüzünlerini paylaşmak üzere bu konserleri yapmaya karar verdik. Bu sosyal sorumluluk duygusundan hareketle ilk konserimizi Mart ayının sonunda Mardin'in Midyat ilçesindeki kamplarda kalan 5000 Şengal'li mülteciye verdik. Bu ikinci konserimiz olacak" dedi.

Konsere, Duhok'tan Dengbêj Kurmanc Bakûrî, Şırnak'ın tanınan dengbêji Ramazan Silopî, Ağrı'lı genç Dengbêj Yakup Yazıcı ve Dersim'li stranbêj (şarkıcı) Nimet Yıldız katılacak. Dengbêj konserlerini, bu alandaki çalışmalarıyla öne çıkan sunucu Abdulselam Akıncı organize edip, sunuyor. Konser 29 Nisan Çarşamba akşamı saat 20.15'te başlayacak ve TRT Kurdi ekranlarından da canlı olarak yayınlanacak.

Tarih: 29 Nisan 2015 Çarşamba

Saat: 20:15

Yer: Şanlıurfa / Suruç – Mülteci Misafirhanesi

Düzenleyen: TRT Kurdi Kanal Koordinatörlüğü

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dengbejler Kobani’li mültecilerle buluşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz