Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk-Japon dostluğu beyazperdede

Giriş Tarihi: 30.4.2015
Türk-Japon dostluğu beyazperdede

1890'da Japonya'da batan Türk firkateyninin öyküsünü anlatan "Ertuğrul" filminin basın gösterimi, yolculuğa karar verilen Yıldız Sarayı'nda yapıldı

Japonya'da 1890'da batan Ertuğrul firkateyninin hazin hikâyesi ile 215 Japon'un Başbakan Turgut Özal'ın talimatıyla 1985'te İran-Irak savaşından kurtarılmasını konu alan "Ertuğrul" filmi, önceki gün basına tanıtıldı. Yıldız Sarayı Tiyatro Salonu'nda yapılan tanıtıma Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi, yönetmen Mitsutoshi Tanaka ile oyuncular; Kenan Ece, Shioli Kutsuna, Mehmet Özgür, Melis Babadağ ve Murat Serezli katıldı. Senaryosu Eriko Komatsu tarafından kaleme alınan, danışmanlığını Prof. Dr. İskender Pala'nın üstlendiği film, kasım ayında Türkiye'de, aralık ayında da Japonya'da gösterime girecek. Yapımcı Oğuz Peri "14 Aralık'ta Japonya'da çekimlere başladık. Gemi battıktan sonra 69 askerin Japon köylüler tarafından kurtarılıp Türkiye'ye dönüş hikâyesini orada çektik" derken Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Yukato Yokoi şöyle dedi: "Ertuğrul firkateyninin yolculuğuna ilişkin karar, Yıldız Sarayı'nda verildi. Bu filmin gelişimi ve yayını ile ilgili basın toplantısının burada yapılması beni gerçekten çok mutlu etti."

JAPONYA'DA EVİMİZDE GİBİYDİK

Kenan Ece : Filmde hem Osmanlı subayı "Yüzbaşı Mustafa" karakterini hem de Tahran kısmındaki Murat rolünü oynuyorum. Filmi insanlığa barış ve dostluk mesajı göndermesi bakımından çok önemli buluyorum.
Mehmet Özgür: Filmde gemi kaptanını oynayacağım ve çekimlere Antalya'da dahil olacağım. Çocukluğumdan beri müthiş bir güven duygusu beslediğim Japon halkına tarifsiz bir bağım ve sempatim var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk-Japon dostluğu beyazperdede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz