Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Süha Arın Kültür ve Sanat Merkezi" açıldı

Giriş Tarihi: 3.5.2015 10:05
Süha Arın Kültür ve Sanat Merkezi açıldı

Belgesel yönetmeni Süha Arın'ın eserleri, anıları ve kullandığı materyallerin yer aldığı Süha Arın Kültür ve Sanat Merkezi Karabük'ün Safranbolu ilçesinde açıldı. Safranbolu Kaymakamı Bulacak, "Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı sayesinde Safranbolu'yu kapalı kutuyken açan Süha Arın adına müzeyi açıyoruz. Bu insana mutluluk veriyor" açıklamasında bulundu.

Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Kent Tarihi Müzesi bahçesindeki açılış töreninde yaptığı konuşmada, merkezin açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Süha Arın'ın Safranbolu'ya çok şey kattığını ifade eden Bulacak, 40 yıl önce Safranbolu'yu sadece Safranboluluların bildiğini belirterek, "Safranboluluların Safranbolusu, 'Safranbolu'da Zaman' belgesel filmiyle beraber kapalı kutuyken açıldı, Türkiye'nin Safranbolusu oldu, 1994'te UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girdikten sonra dünyanın Safranbolu'su oldu. Şimdi 'Safranbolu' denince kültür, tarih ve doğa turizmi geliyor ve bu şekilde tanıyoruz. Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı sayesinde Safranbolu'yu kapalı kutuyken açan Süha Arın adına müzeyi açıyoruz. Bu insana mutluluk veriyor" diye konuştu.

"'SAFRANBOLU'DA ZAMAN' BELGESEL FİLMİ BİZİM İÇİN MİHENK TAŞIDIR"

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy da 2010 yılında düzenledikleri Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'nin alt temasının Süha Arın olduğunu kaydetti.

Düzenledikleri festivalin ana temasının 'Kültürel Miras ve Korumacılık' olduğunu, her yıl değişen alt temalar eklediklerini anlatan Aksoy, şöyle konuştu:

"'Süha Arın' demek Safranbolu için turizm hareketinin temel taşlarından birisi demektir. Safranbolu'nun ismini gündeme getirme konusunda Süha Arın'ın çekmiş olduğu 'Safranbolu'da Zaman' belgesel filmi bizim için yapı taşıdır, köşe taşıdır, mihenk taşıdır. Süha Arın Safranbolu'da bu belgesel filmi çekerek Türkiye'de Safranbolu isminin duyulmasına ve tekrar gündeme gelmesine yol açmıştır, büyük vesile olmuştur."

Konuşmaların ardından, Sultan İkinci Abdülhamid tarafından 1906'da yaptırılan, uzun süre cezaevi olarak kullanıldıktan sonra kapatılan tarihi binada Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfınca oluşturulan Süha Arın Kültür ve Sanat Merkezi'nin açılışı, Bulacak, Aksoy, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar, Süha Arın'ın kardeşi Reha Arın tarafından gerçekleştirildi.

Açılışı yapılan merkezde, Arın'ın film çekimlerinde kullandığı kamera, ışık, ses sistemleri, belgesel metinleri, lensler, kitapları ile özel eşyaları sergileniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Süha Arın Kültür ve Sanat Merkezi" açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz