Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sri Lanka'da İslam'ın sembolü: Kırmızı Mescit

Giriş Tarihi: 7.5.2015 16:44
Sri Lanka'da İslam'ın sembolü: Kırmızı Mescit

Mimarisi ve kırmızı rengiyle dikkati çeken "Kırmızı Mescit", Sri Lanka'da İslam'ın sembolü olarak kabul ediliyor.

Sri Lanka'nın başkenti Colombo limanı yakınında Müslümanlara ait iş yerlerinin yoğun olarak yer aldığı Pettah bölgesindeki Kırmızı Mescit Camisi, "Jamiul Alfar Jummah Mescidi", Tamilce'de "Samman Kottu Palli", Sinhalca'da ise "Rathu Palliya" adlarıyla biliniyor.

Mimarisi ve renginden dolayı halk arasında "Kırmızı Mescit" olarak adlandırılan cami, Hindistan'ın güneyinden Sri Lanka'ya gelen seyyah Müslüman tüccarlar tarafından 1908 yılında inşa edildi.

Sri Lanka mimarisinde anıt eser olarak kabul gören Kırmızı Mescit, bin 500 kişinin ibadet edebileceği şekilde inşa edildi. Zamanla nüfusun, limandan gelen Müslüman tüccar ve turist sayısının artmasıyla cami genişletildi. Camide, 1975'te çevresindeki 32 dükkan alınarak, en büyük genişletme çalışması yapıldı. Halen büyütme ve restorasyon çalışmaları devam eden 5 katlı camide, ince işçilik sürdürülürken içine yaşlıların kullanması için yürüyen merdiven de yerleştiriliyor.

Camide 1920, 1933, 1950, 1976 yıllarında bir hafız tarafından kıldırılan ve binlerce Müslüman'ın katıldığı iki rekatlık namazda Kur'an-ı Kerim hatim edildi.

"MÜSLÜMANLARDAN YARDIM BEKLİYORUZ"

Kırmızı Mescit Camisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mahaboob Z. Sheriff, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük bir mescit şeklinde inşa edilen caminin zamanla bölgenin ibadet merkezi haline geldiğini söyledi.

Müslümanların daha önce cuma ve diğer önemli günlerde cami çevresindeki yollarda namaz kılmak zorunda kaldığını anlatan Sheriff, "Şu anda camide cuma namazlarında yaklaşık 12 bin kişi namaz kılabiliyor. Vakit namazlarında da 3 bine yakın kişi cemaatle namaz kılıyor. Genişletme öncesinde vatandaşlar Sri Lanka'da 4 ay süren Muson yağmurları altında ibadet etmek zorunda kalıyordu. Cami defalarca büyütüldü ama her seferinde yetersiz kaldı. Derneğin yönetim kurulu, camiyi bir kez daha genişletme kararı aldı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sri Lanka'da İslam'ın sembolü: Kırmızı Mescit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz