HKÜ'den 'baklava' tadında ödül gecesi

HKÜ'den 'baklava' tadında ödül gecesi

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) tarafından düzenlenen "Altın Baklava Film Festivali"nde "Kahve" isimli film ilk sırayı elde ederken "Koro" ise "En İyi Belgesel" seçildi

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nce (HKÜ) düzenlenen "Altın Baklava Film Festivali"nde dereceye girenlere ödülleri verildi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 1. Altın Baklava Film Festivali'ne HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, Rektör Prof. Tamer Yılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Zerrin Pelin ve Prof. Dr. Hanifi Arslan ve çok sayıda davetli katıldı. Törende jüri başkanı Mehmet Aslantuğ ile jüri üyeleri Ceyda Düvenci, Melisa Sözen, Ali Taner Baltacı ve İlksen Başarır da yer aldı.

SANATTA ÖNCÜ

HKÜ Dans Kulübü öğrencilerinin hazırladığı dans gösterisiyle başlayan törenin açılışında konuşan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, "Bir üniversitenin gelişmişliğinin ölçütü sadece bir alanla sınırlı kalmamasıdır. Bu bağlamda Hasan Kalyoncu Üniversitesi, sadece sağlıkta, mühendislikte, hukukta değil aynı zamanda iletişimde, sanatta, müzikte ve sinemada da öne çıkan bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu hususta gösterilen gayretlerden en önemlisi üniversitemiz bünyesine katmaktan büyük onur duyduğumuz 'Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'dür" dedi. Yılmaz, hayatını kaybeden sinema sanatçısı Zeki Alasya'yı da rahmetle andığını belirtti.

BELGESELDE 'KORO'

HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu ise, öğrencilerin emek dökerek hazırladıkları filmlerin önemli sanatçılarca değerlendirildiğine dikkat çekerek, "2008'de Güneydoğu ve Doğu Anadolu'nun ilk vakıf üniversitesi olarak kurulduk. Bu dönem ilk mezunlarımızı veriyoruz. Ben öğrencilerimizden en iyi derece ile mezun olmalarını ve yabancı dillerini çok iyi geliştirmelerini istiyorum" dedi. Konuşmaların ardından "Kurmaca" dalında birinci olan "Kahve" adlı filmin yönetmeni Onur Ertekin'e ödülünü Mehmet Aslantuğ, ikinci olan "Nar Zamanı" filminin yönetmeni Cevahir Çokbilir'in ödülünü Ceyda Düvenci, üçüncü olan "Ekmek" filminin yönetmeni Batıkan Karabacak'ın ödülünü ise Büşra Pekin verdi. Festivalde "Belgesel" dalında "Koro" adlı film birinci, "Altın Kızlar" ikinci, "Çekçek" ise üçüncü oldu.

İLK MEZUNİYET HEYECANI

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ilk mezunlarını verdi. 4 yıl önce hizmete giren üniversitenin ilk mezunları Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in verdiği son dersle diplomalarını alarak meslek hayatlarına ilk adımı attı. HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi binasında düzenlenen törende Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi'nden 48 öğrenci, Hukuk Fakültesi'nden 122, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nden 65, Mühendislik Fakültesi'nden 63 ve Sağlık Bilimleri Yüksekokulu'ndan 113 öğrenci mezun olmak üzere toplamda 411 öğrenci mezun oldu. Törende konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, üniversitenin bir kaç "ilk"i yaşadığını belirterek, "Buranın ilk dersini vermek bana nasip olmuştu, şimdi de ilk mezunlarına ben diploma veriyorum. Son dersi de bu konuşmayla ben vermiş oluyorum. Buradan iyi bir eğitim alarak ayrılıyorsunuz. Gaziantep'in ve ülkemizin daha güçlenmesine yardımcı olacaksınız. Ülkemizde okumada fırsat eşitliği var, ben okuma yazma bilmeyen bir aileden geldim ama dünyanın en önemli finans kurumlarından birine girdim, şimdi de Maliye Bakanıyım. Aynı şey sizler için de geçeri, yarın çok önemli yerlere gelebilirsiniz" diye konuştu. HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu ise, "Bugünün özel bir anlamı var çünkü üniversite olarak bizler, ilk mezunlarımızı vermenin coşkusunu ve heyecanını yaşıyoruz. Bundan 4 yıl önce üniversitemizin temellerini atarken de büyük bir heyecan içindeydik. Bugün ise heyecanımız çok daha büyük" dedi. Yapılan konuşmaların ardından okuldan derece ile mezun olan öğrencilerin diploma ve başarı belgeleri Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül ve HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu tarafından verildi.
ARKADAŞINA GÖNDER
HKÜ'den 'baklava' tadında ödül gecesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz