Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzeler bugün ücretsiz

Giriş Tarihi: 18.5.2015 14:02
Müzeler bugün ücretsiz

Müzeler Günü dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından tüm dünyada her yıl 18 Mayıs tarihinde kutlanmaktadır.

Bu kapsamda ülkemizde bu yıl 34.sü gerçekleştirilecek "18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü" 18 Mayıs pazartesi günü tüm müzelerde kutlanacaktır.

18 Mayıs 2015 Müzeler Günü'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı tüm müzeler ziyarete açık olacak. Avrupa'da onbirincisi düzenlenen, ülkemizde ise "10. Avrupa Müzeler Gecesi" etkinliği kapsamında; başta Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi olmak üzere 30 müze mesai bitiş saatinden gece saat 23.00'e kadar ücretsiz olarak açık tutulacaktır. Tüm halkımızı bu etkinliklere katılmaya ve müzelerimizi ücretsiz gezmeye davet ediyoruz.

Her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası bugün başladı. Etkinlikler kapsamında '10. Avrupa Müzeler Gecesi' de bu gece gerçekleştirilecek. İstanbul, Ankara, Gaziantep, Antalya, Amasya, Niğde, Sivas'ın aralarında olduğu 30 şehirdeki müzeler gece yarısına kadar açık ve ücretsiz.

Müzeler Haftası bugün başlıyor. 24 Mayıs'a kadar devam edecek hafta boyunca pek çok müze ücretsiz gezilebilecek. Avrupa Konseyi, UNESCO ve ICOM'un işbirliği ile bu yıl Avrupa'da 11.si, Türkiye'de ise 10.su kutlanacak olan "Avrupa Müzeler Gecesi" etkinliği de bugün gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında Türkiye'den 30 müze, normal kapanış saatlerinden itibaren ziyaret edilebilecek ve saat 23.00'e kadar hiçbir ücret alınmayacak. Avrupa Müzeler Gecesi etkinliğinde, saat 23.00'e kadar Türkiye'de açık olacak müzeler şöyle: Amasya Müzesi, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Antalya Müzesi, Alanya Müzesi, Side Müzesi, Aydın Müzesi, Burdur Müzesi, Çorum Müzesi, Elazığ Müzesi, Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Hatay Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul Ayasofya Müzesi, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Atatürk Evi Müzesi, İzmir Efes Müzesi, İzmir Ödemiş Müzesi, Kahramanmaraş Müzesi, Kastamonu Müzesi, Kocaeli Müzesi, Konya Mevlânâ Müzesi, Muğla Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Muğla Fethiye Müzesi, Muğla Marmaris Müzesi, Niğde Müzesi, Sivas Müzesi, Sinop Müzesi.

İstanbul Balat'taki Rezan Has Müzesi bir hafta boyunca ücretsiz gezilebilecek. Müzede devam eden Rezan Has Müzesi Urartu Takı Koleksiyonu sergisi bu akşam 22.00'ye kadar görülebilir. Kadir Has Üniversitesi koleksiyonunda bin yüz kadar eserin olduğunu hatırlatalım.

***

Rezan Has Müzesi, 18-24 Mayıs tarihlerinde kutlanan Müzeler Haftası kapsamında, ücretsiz gezilebilecek.

Müzeden yapılan açıklamaya göre, Kadir Has Üniversitesi'nde bin yüz kadar eserin bulunduğu Rezan Has Müzesi Urartu Takı Koleksiyonu, 18 Mayıs'ta saat 22.00'ye kadar sanatseverleri ağırlayacak.

Dünyadaki en kapsamlı Urartu dönemi koleksiyonlarından olan ve Urartu Krallığı'na ait takıların yer aldığı sergide, milattan önce 8. ve 7. yüzyıllara ait iğneler, yüzükler, küpeler, bilezikler, fibulalar, adak levhaları, pazıbentler, boyunluklar, kolyeler ve saç spiralleri ile dönemin ihtişamını yansıtan kemer ve kemer parçaları yer alıyor.

Sergiye özel hazırlanan 3D Urartu kenti canlandırmasının da görülebileceği sergi, 31 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

***

İstanbul, 18 Mayıs Müzeler Haftası'nda daha da canlanıyor.

Hemen her yerde etkinlikler düzenleniyor. İşte tarihi dokusu, manzarası, kafesi ve elbette sanat eserleriyle mutlaka görülmesi gereken 5 müze:

1-Borusan Contemporary
Borusan Holding'in Perili Köşk'teki ofisi, hafta sonları müzeye dönüyor ve ziyaretçilere açılıyor. Ücretsiz rehberli turlar ile 1 saatte gezilebiliyor. 2. katındaki Müze Cafe'nin Boğaz manzarası da görülmeye değer. Tam 10, indirimli 5 TL.

2- İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul Modern'de sergi ve müze dışında, eğitim ve atölyeler de düzenleniyor. Modern Mağaza'da ise tasarım ve sergilere özel ürünler satılıyor. Restoranı ise Haliç manzarası eşliğinde keyifli bir durak. Şu anda "Geçmiş ve Gelecek", "Ressam ve Resim", "Magnum-Kontakt Baskılar", "VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: DİKKAT! KAYGAN ZEMİN" adlı sergileri gezebilirsiniz. Perşembe ücretsiz. Diğer günler tam 19, öğrenci ve 65 yaş üstü 9 TL.

3- Pera Müzesi
Pera Müzesi, tüm sergilerini farklı etkinlik, atölye ve eğitim programlarıyla destekliyor. Pera Cafe'de dünya mutfağına ait lezzetlerden tadabilirsiniz. Tam 20, indirimli 10 TL.

4- İstanbul Oyuncak Müzesi
Göztepe'deki müzede 4 bin adet antika oyuncak bulunuyor. 1817'de üretilen ve Fransa'dan gelen keman, Almanya'dan gelen asırlık bebekler görmeye değer. Tam 10, indirimli 7 TL.

5-Rahmi M. Koç Müzesi
Müzede Koç Ailesi'ne ait antika otomobiller, gramofon iğnesi, gemi, uçak, helikopter, denizaltı ve uçaklar bulunuyor. Tam 10, öğrenci 5 TL.

***
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzeler bugün ücretsiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz