X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Piri Reis'in haritaları Bodrum'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Piri Reis'in haritaları Bodrum'da

  • Giriş Tarihi: 26.6.2015 15:11
Piri Reis'in haritaları Bodrum'da
Piri Reis'in haritaları Bodrum'da

Türk denizci Piri Reis'in haritalarından oluşan sergi Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Irina Vlah'ın katıldığı törenle Bodrum'da açıldı.

Türk denizci Piri Reis'in haritalarından oluşan sergi Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Irina Vlah'ın katıldığı törenle Bodrum'da açıldı.

Vlah, etkinlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Yakın Doğu Üniversitesi ile Milta Bodrum Marina işbirliğiyle 1775 yılında kurulan Bodrum'un ilk tersanesi Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi'nin sit alanındaki sergiyi ilk kez gezdiğini söyledi.

Sergiye davetli edildiği için çok mutlu olduğunu ifade eden Vlah, "Yakın Doğu Üniversitesi'nin özel davetlisi olarak geldim. Gagavuzca Cumhuriyeti bir Türk Cumhuriyeti. Türkiye bizim için kardeş bir ülkedir çünkü Türkiye Cumhuriyeti bize çok yardımcı oldu. Böyle bir sergiyi Gagavuzca da yapmak isteriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Vlah, Bodrum'un dünyaca ünlü bir yer olduğuna işaret ederek, "Burada olmaktan çok mutluyum. Bizim için gurur verici bir şey" diye konuştu.

Bir gazetecinin Türkiye'de yapılan genel seçimlerle ilgili sorusunu da yanıtlayan Vlah, "Türkiye'de yeni bir seçim bitti. Biz, Türkiye'ye her zaman kardeş ülke olarak bakıyoruz. Ne olursa olsun Türkiye bizim için kardeş bir ülkedir. Türkiye'de ekonomik, sosyal ve her alanda güzel şeylerin olmasını istiyorum. Türk halkı mutlu olsun. Bizim tek istediğimiz budur" ifadesini kullandı.

Vlah, programdaki konuşmaların ardından "Piri Reis Haritaları" sergisinin açılışını yaptı.

Bu arada, Girne Üniversitesi Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü Ali Rıza İşipek, eserler hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Piri Reis'in haritalarının çini tablolar üzerine resmedildiği sergiye, denizcilik tarihine ilgi duyan çok sayıda kişi ilgi gösterdi.

Kitab-ı Bahriye'den gravürler, usturlap ve quadrant panolar, 16. yüzyıl seyir aletleri replikalarının da yer aldığı uluslararası sergi 23 Temmuz'a kadar ziyaret edilebilecek.