Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İstanbul Kukla Festivali' başlıyor

Giriş Tarihi: 14.10.2015 15:13
'İstanbul Kukla Festivali' başlıyor

18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, birçok farklı ülkeden grupların gösterisini ağırlayacak.

Konferans, atölye çalışmaları ve film gösterimlerinin de gerçekleştirileceği festivale ilişkin açıklama yapan İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı Cengiz Özek, kuklanın çok naif bir sanat olduğunu dile getirdi.

Kuklanın tarihinin çok eskiye dayandığını belirten Özek, "İnsanlığın ilk başladığı günlerde belki kukla bilinci yoktu ama kullandığı objeyi başka bir formda kullanmak istediği için bir anlamda obje tiyatrosu yapıyorlardı. Mevcut bir objeyi başka bir maksatla kullanmaya başladığımız anda, aslında kuklalaşmaya başlıyor. Adını bilmeden bir tür kuklacılık yapmaya başladılar. İnsan, ateşle tanıştıktan sonra, gölgeyle de tanıştı. Belki yaşadığı mağara içinde kendi gölgesinden korktu, ürktü ama bir tür tiyatro başladı" diye konuştu.

"Geniş bir coğrafyadan eserler seçildi"

Repertuvarı hazırlarken geniş bir coğrafyadan eserler seçmeye gayret ettiklerini aktaran Özek, şu bilgileri verdi:

"Hem geleneksel formda hem de modern nitelikte kukla oyunlarını getiriyoruz. Bütün sahne plastiğini kendine alan olarak tercih eden kukla prodüksiyonlarını getirmeyi hedefliyoruz. Nitekim bu yıl Tayvan'dan çok geleneksel bir formda ev kuklası getirirken, aynı zamanda modern bir Tayvan kuklasını da getirmeyi ilke edindik."

Fransa, Hollanda, Hong Kong, İspanya, İtalya, Kore, Romanya, Rusya, Şili ve Tayvan'dan katılımcıların yer aldığı festival, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Başkonsolosluğu, Akbank Sanat, Küçük Salon, Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi, Forum İstanbul, Marmara Forum, Torium AVM, Mall of İstanbul, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi, Sahne Pulcherie gibi mekanlarda kukla severlerle buluşacak.

Festival kapsamında bugün Hollanda, Rusya ve İtalya ekipleri gösteri sunarken, yarın Akbank Sanat'ta Kore, Fransız Kültür Merkezi'nde ise Fransız ekibi gösteri sergileyecek. Festival, 25 Ekim'de sona erecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İstanbul Kukla Festivali' başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz