Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘İp cambazı’ndan hayat dersleri

Giriş Tarihi: 17.10.2015 15:00
‘İp cambazı’ndan hayat dersleri

1974 yılında New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin İkiz Kuleleri arasına gerdiği çelik halat üzerinde yürüyen Philippe Petit, yazdığı kitapta genç sanatçılara sanatta ‘kusursuz suç’un nasıl işleneceğini anlatıyor.

Bundan 41 yıl önce 7 Ağustos günü New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'nin İkiz Kuleleri arasında bir çelik halat üzerinde yürüyen Philippe Petit'nin hikayesini anlatan The Walk adlı filminin geçen hafta vizyona girmesinin ardından Yaratıcılık: Kusursuz Suç adlı kitabı ise Everest Yayınları tarafından yayımlandı. Okurlarının hayal gücüne rehberlik edeceğine inandığını belirten Petit "Bu size her türlü engeli tanımanızda, aşmanızda ya da gerekirse ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır" diyor kitabında. Petit ayrıca umutsuzluk tünellerinden nasıl geçmeniz gerektiğinden, önünüze çıkan problemleri nasıl çözeceğinize kadar bir dizi öneride bulunuyor.

İzin almayı hep unuttu!

66 yaşındaki Fransız sanatçı, kitabında altı yaşındayken kendi kendine sihirbazlığı, 14 yaşında jonglörlüğü, 16 yaşında ise ip cambazlığını öğrendiğini anlatıyor. Katı kuralları olan bir anne-babayla baskıcı eğitim sisteminin hudutları dahilinde dünyaya geldiğini anlatan Petit, kurallardan uzak durmak, yolunu kendi kendine çizmek ve kendi başına öğrenmek zorunda kaldığını belirtiyor. Notre Dame, Sydney Limanı Köprüsü ve Dünya Ticaret Merkezi'ndeki ip cambazlığı gösterilerini yapmadan önce izin almayı unuttuğunu anlatan Petit "Sonrasında bağışlanmayı asla beklemedim!" diyor. Kitapta hayatından verdiği örneklerle okurlara harikulade bir yaşam planlamak, tasarlamak ve inşa etmek için şart olan nitelikleri hatırlatmaya çalışıyor.

Sanatınızı zenginleştirin

Diş hekiminin muayenehanesinde beklerken gazetede Dünya Ticaret Merkezi'nin İkiz Kuleleri'nin inşa edildiği haberini okuyan Petit, 6 buçuk yıl boyunca iki kule arasında nasıl yürüyeceğini planladı. O sıralar kulelerin inşaatı henüz tamamlanmamıştı. 1974'te, 11 Eylül saldırılarında yıkılan İkiz Kuleler arasında 400 metre yükseklikte gerilen 200 kilogram çelik halat üzerinde yürüdü. O zaman 24 yaşında olan Philippe Petit, bu yürüyüşü 45 dakikada tamamladı.

Petit, artık bir ip cambazı, jonglör ve sihirbazın ötesinde; sanatçı olarak kabul ediliyor. Yazdığı kitapta mükemmellik arayışının sanatçıyı harekete geçiren motor olduğunu belirten cambazın önerileri aslında herkes için: "Çok iyi olduğunuzu, bundan daha iyisinin olamayacağını söyleyen eleştirmenlere aldanmayın! Egonuzu tatmin etmek için sadece yüksek standartlara ulaşmakla yetinmeyin. Hakiki sanatçılar sanatlarını zenginleştirir, kendilerini değil."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘İp cambazı’ndan hayat dersleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz