Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mesajcı' belgeseli Bozcaada'da

Giriş Tarihi: 23.10.2015 15:38
'Mesajcı' belgeseli Bozcaada'da

Göçmen kuşları konu alan, içinde Kuyucuk ve Aras kuş cennetlerinden görüntülerin de yer aldığı ABD'den ödüllü Mesajcı 'The Messenger' belgeseli, Bozcaada Uluslararası Film Festivali'nde gösteriliyor.

Kuzey Doğa Derneği Başkanı ve ABD Utah Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Fransız- Kanada ortak yapımı olan Mesajcı belgeseli için filmcilerin Kars Kuyucuk ve Iğdır Aras Kuş cennetlerinde çekim yaptıklarını anımsattı. Mesajcı'nın gösterime girmesi ve festivallere katıldığına işaret eden Şekercioğlu, belgesel filmin ilk olarak ABD Jackson Hole Film Festivali'nde ödül aldığını belirtti. Göçmen kuşları ve kuşların içinde bulunduğu tehdit ve tehlikeleri konu alan yapımın dünyadaki çevre problemlerine dikkat çektiğine vurgu yapan Şekercioğlu, bu konuda şunları söyledi:

"Göçmen kuşlar belgeseli için ABD, Avrupa, Kostarika, Türkiye'den de Kars ve Iğdır seçildi. Yani Türkiye'de seçilen Doğu Anadolu'daki Kars Kuyucuk Gölü Ramsar alanı ve Iğdır Aras Nehri Kuş Cenneti belgeselde yerini aldı. Iğdır Aras Nehri Kuş Cenneti, barındırdığı 258 kuş türüyle Türkiye'deki en önemli bir kuş cennetidir. Belgesel film ABD'deki festivalde doğa koruma dalında birincilik ödülü aldı. Diğer bir film festivalinde seyircilerin en favori gösterdikleri belgesel seçildi. Mesajcı isimli belgesel bu hafta 'nde gösterilmeye başlandı. Oradaki finalistler arasında yer aldı. Ümidimiz Bozcaada Film Festivali'nde de bir ödül kazanması. Çünkü belgesel, Doğu Anadolu doğasını ve kuşlarını dünyaya tanıtıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mesajcı' belgeseli Bozcaada'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz