Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski zanaatlar müzede hayat buluyor

Giriş Tarihi: 28.10.2015 09:52
Eski zanaatlar müzede hayat buluyor

'nde, geçmişte insanların geçim kaynağını oluşturan unutulmaya yüz tutmuş zanaatlar tanıtılıyor.

, yakın tarihin unutulmaya yüz tutmuş zanaatlarını balmumu heykellerle geleceğe taşıyor.

Osmaniye Belediyesi Başkan Yardımcısı Hayrettin Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 600 eserin sergilendiği müzenin bir bölümünde arasta çarşısı oluşturulduğunu, burada eski zanaatların gelecek nesillere tanıtıldığını söyledi.

Geçmişte insanların ekmek parası için büyük emek sarf ettiğinin müzede anlatıldığını belirten Aslan, "Müzemizi ziyaret edenler, yakın tarihimizde kent esnafının hangi zanaatlarla yaşamını idame ettirdiğini görüyor. Böylece çalışmanın, el emeğinin, ekmek parası kazanmanın önemi gözlemleniyor" dedi.

Aslan, teknolojinin geliştiğini, bu sebeple bazı mesleklerin icra edilmediğini anımsattı.

Müzede oluşturulan arasta çarşısında, kent tarihinde önemli yeri olan zanaatların tanıtıldığını vurgulayan Aslan, şunları kaydetti:

"İnsanlarımızın tarihsel süreçteki yaşam biçimi, örf, adet ve geleneklerin hafızalarda tazeliğini koruması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla kent müzesini 2011'de hayata geçirdik. Burada, geçmişin tarihsel izlerini birtakım figür ve heykellerle geleceğe taşımak, kent insanının anılarını abideleştirip, geleceğe köprü kurmayı amaçladık. Bu düşünceyle müzenin bir bölümünde yapılan çarşıda, yakın tarihimizin unutulmaya yüz turmuş önemli zanaatları kalaycılık, kaşıkçılık, bıçakçılık, demircilik, semercilik gibi meslekleri heykellerle anlattık."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski zanaatlar müzede hayat buluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz