Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tokat yazması'na 47 yılını verdi

Giriş Tarihi: 5.11.2015 14:46
'Tokat yazması'na 47 yılını verdi

Emekli resim öğretmeni Mehmet Sırrı Demirci üniversitede bitirme tezi olarak seçtiği Tokat yazması üzerine 47 yıldır sürdürdüğü çalışmalarını 'Elvan Yazmaları Tokat' kitabında topladı.

Açıklama yapan 66 yaşındaki emekli öğretmen Demirci, Gazi Üniversitesi Eğitim Enstitüsü'nden mezun olduğunu söyledi. Üniversitede bitirme tezi olarak Tokat yazmasını seçtiğini belirten Demirci, çocukluğunun kentte yazmacılığın yapıldığı bölge yakınındaki Kabe-i Mescit Mahallesi'nde geçmesinin tez konusu seçiminde etkili olduğunu ifade etti.

O yıllarda yazmahaneye boya getiren çocukları izlediğini dile getiren Demirci, yazmacılık konusunda yaptığı çalışmaları şöyle anlattı:

"1968'te başladığım tezimi, 1972'de bitirdim. Bitirme tezine başladığım 1968'den 2015'e kadar el baskısı Tokat yazmalarını fotoğrafladım. 47 senedir fotoğrafladığım el baskısı yazma çalışmalara ilişkin elimde birçok doküman oldu. Bunların kaybolup gitmesini istemedim. İlgili yerlere bunu ilettim. Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz Bey, yakın ilgi gösterdi. Belediye Başkanımız ve Valimiz de ilettiğimiz de bu fikre ilgi gösterdiler. 1 yıllık çalışma sonucunda 'Elvan Yazmaları Tokat' adlı kitabımızı hazırladık. Kitabın tanıtımını Cumhuriyet Bayramı'nda yaptık. Kitabımda el baskısı yazma işi ile uğraşan ustalarımızın fotoğraflarına ve görüşlerine yer verdim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tokat yazması'na 47 yılını verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz