Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, için 'da çalacak

Giriş Tarihi: 9.11.2015 16:36
İdil Biret, Bela Bartok için Adana'da çalacak

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), dünyaca ünlü besteci ve halk müziği araştırmacısı 'u, ölümünün 70'inci yılında konserle anacak.

Şef İbrahim Yazıcı'nın yönetiminde 20 Kasım'da Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda verilecek konserde, devlet sanatçısı solist olarak sahneye çıkacak. Klasik müziğin usta isimlerinden İdil Biret sahnede, Macaristan'dan 1936 yılında Çukurova Bölgesi'ne de gelerek Türk Halk Müziği ile ilgili önemli kayıt ve toplamalar yapan 'un piyano konçertosunu seslendirecek. Çok önemli bir etkinlikle klasik müzik tutkunlarının karşısına çıkacaklarını aktaran ÇDSO Müdürü Okan Urşan, herkesi konsere davet etti.

ÇUKUROVA'YI GEZDİ

26 Eylül 1945'te 64 yaşında hayatını kaybeden besteci ve halk müziği araştırmacısı Bela Bartok, Macaristan, Balkanlar ve Orta Avrupa halk müziklerinin kökenlerini araştırmak için çeşitli ülkelere ziyaretler yaptı. Bu çerçevede Türkiye'ye gelen ve özellikle Çukurova Bölgesi'nde önemli araştırma ve müzik kaydı toplayan Bela Bartok, Türk Halk Müziği'nin zenginliğine hayran kalmıştı. Bela Bartok'a adına Osmaniye'de bir müze kurulup sergi açılırken, ünlü yönetmen Ali Özgentürk de Bela Bartok'un yaşamından bir kesiti anlatan 'Görünmeyen' adlı uzun metraj filmini çekmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdil Biret, Bela Bartok için Adana'da çalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz