Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Contemporary İstanbul başlıyor!

Giriş Tarihi: 10.11.2015 10:45
Contemporary İstanbul başlıyor!

Çağdaş sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan , 12-15 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 10. yılını kutluyor. 24 ülkeden 102 galeri ve 700’den fazla sanatçının katılacağı Contemporary Istanbul ziyaretçiyle buluşuyor

Dünyadan ve Türkiye'den en iyi çağdaş sanat eserlerini sanatseverlerle buluşturan , 10. yılında da Akbank Sanat ana sponsorluğunda kapılarını açmaya hazırlanıyor. Ferko bu yıl "ortak sponsor" olarak fuarda yerini alıyor. Farklı bakış açısıyla, çarpıcı, yenilikçi ve öncü projelerini seçkin zevklere sunan Ferko, 4 yıl boyunca Türkiye'nin en büyük sanat etkinliklerinden Contemporary Istanbul'un ortak sponsorluğunu sürdürecek.

İlk senesi 2006'da, 40 ulusal ve 9 uluslararası olmak üzere 49 galeri ile yola çıkan Contemporary Istanbul, 10. yılını kutlarken 24 ülkeden 102 galeriye ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın sayılı çağdaş sanat etkinliklerinden biri olan Contemporary Istanbul'un bu yılki en dikkat çeken bölümleri; yeni medya sanatının nabzının tutulacağı Plugin, çağdaş İran sanatı örneklerinin sergileneceği Contemporary Tehran ile Uzakdoğu'nun özgün ve çağdaş sanat eserlerinin yer alacağı Australia China Art Foundation olacak.

Geri sayımın başladığı Contemporary Istanbul'un katılımcı galerileri; Contemporary Istanbul'un bu yıl sanat danışmanlığını yapan ve dünyanın en ünlü küratörlerinden olan Artistik Danışmanı, Küratör ve The Chalet Society kurucusu Marc-Olivier Wahler liderliğinde, koleksiyoner Natalie Mamane Cohen, koleksiyoner ve küratör Freda Rozenbaum-Uziyel ile The Empire Project kurucusu Kerimcan Güleryüz'den oluşan seçici kurul tarafından belirlendi. Bu yıl için Marc-Olivier Wahler'in küratörlüğünde özel projelere de fuarda yer veriliyor.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, "Bugün on yıllar boyu sürmesini umut ettiğimiz çağdaş sanatın ilk on yılını kutluyoruz. Contemporary Istanbul'un 10. yılını dünyanın dört bir yanından sanat hamileri, koleksiyonerler, sanatçılar, galeriler, sponsorlar, ve tüm İstanbul şehrinin on yıllık desteği ile muazzam bir neşe içinde kutluyoruz. 2005 yılında bizimle risk almaya gönüllü bir avuç galeri vardı. Bugün ise 700'den fazla sanatçıyı temsil eden, 28 farklı şehirden 102 galeriyi ağırlamaktan gurur duyuyoruz. 10. yılımızda Tahran'dan özel misafirlerimiz var ve bölgeden çıkan yetenekler için görünürlük sağlama misyonumuza devam ediyoruz. Gururla dile getirmek isterim ki Contemporary Istanbul bütün dünyadan sanatseverlerin saygısını kazanmış bir sanat fuarı haline geldi, zira bu bölgenin üretken kaosunu kucaklamanın değerini kavramış bulunmakta," dedi.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer, "Akbank olarak, yıllardır kararlılıkla sürdürdüğümüz kültür-sanat projelerimizle sanatı geniş kitlelere ulaştırıyoruz. Türkiye'nin en önemli çağdaş sanat fuarı olan Contemporary İstanbul'u da ilk günden beri gönülden destekliyoruz. Bu sene onuncu yıldönümünü kutlayan Contemporary Istanbul'un yeniden ana sponsorluğunu üstlenmekten büyük gurur duyuyoruz. Kuruluşunda şahsen yer aldığım Contemporary Istanbul, son on yıldır pek çok başarıya imza attı. Her geçen yıl büyüdü; her yeni yıl bir öncekini gölgede bıraktı. Modern zamanın ruhunu muazzam bir şekilde yansıtan Contemporary Istanbul, bu yıl da çok heyecanlı. 24 ülke ve 28 şehirden toplam 102 galeriyi ağırlıyor; bunlardan 23'ü fuara ilk defa katılıyor. Türkiye dışından bu yıl 65 galeri var. Geçen sene katılımın %51'i yabancıydı. Bu seneyse %64'ü yabancı. Yani her zaman olduğu gibi Contemporary Istanbul, çağdaş sanatı İstanbul'a taşıyor; İstanbul'un küresel bir sanat kenti olmasını destekliyor. Biz de Akbank olarak bu misyonu her yıl olduğu gibi kalpten destekliyoruz. Bu yıl, Contemporary Tehran (Tahran'dan Çağdaş Sanat) fuarın en dikkat çeken bölümleri arasında yer alıyor. Orta Doğu'nun çağdaş sanat konusunda önde gelen başkentlerinden Tahran'dan bu yıl fuara altı galeri katılıyor. Aynı şekilde Türkiye'deki sanat anlayışına yeni bir soluk getiren yeni medya sanatının en dikkat çeken eserlerinin yer aldığı 'Plugin' bu yıl da fuarın ilgi çeken bölümlerinden. Ayrıca, Uzakdoğu'nun özgün ve çağdaş sanat eserleri Australia China Art Foundation aracılığıyla Contemporary Istanbul'da. Bu yıl da İstanbullu sanatseverleri müthiş bir fuar bekliyor." dedi.

İran sanatı İstanbul'da

Contemporary Istanbul'un bu yılki Focus bölümü ''Tahran'' üzerinde yoğunlaşıyor. Çağdaş İran sanatından eşsiz örnekler, Tahran merkezli Aaran Art Gallery, Assar Art Gallery, Dastan's Basement, Shirin Art Gallery ve Lajevardi Foundation aracılığı ile ziyaretçilerle buluşacak. Diğer yandan İran'ın öne çıkan koleksiyonerlerinden Nadeer Mobarqa ve eşinin sanat koleksiyonu da ''Mobarqa Collection'' adı altında, Contemporary Istanbul aracılığı ile Türkiye'de ilk defa sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 1950 ve 60'lardan bu yana İran modern sanatının öne çıkan parçalarını barındıran Mobarqa Koleksiyonu'ndan 12 eser fuar alanında sergilenecek.

Ali Akbar Sadeghi'nin minyatür ile harmanlanmış eserleri Shirin Art Gallery'de yer alıyor. IŞİD'in yıktığı heykelleri farklı teknolojik materyaller kullanarak yeniden üreten Morehshin Allahyari'nin eserleri ise Plugin bölümünde Lajevardi Foundation'da yer alacak. Mohammad Hossein Emad'ın heykelleri Assar Art Gallery'de; Nasser Bakhshi'nin heykelleri Aaran Art Gallery'de, Ardeshir Mohasses'in büyük ölçekli kara kalem çizimleri de Dastan's Basement'ta ziyaretçilerle buluşacak.

Çağdaş sanatın en önemli eserleri Contemporary Istanbul'a geliyor

Contemporary Istanbul bu yıl dünyada birçok fuarda öne çıkan sanat galerilerini ağırlıyor. Johann König tarafından Berlin'de kurulan ve katıldığı Art Basel, Frieze Art Fair London, FIAC Paris ve Art Basel Miami gibi önemli fuarlarda dünyaca ünlü 30 uluslararası sanatçıyı temsil eden König Galerie Contemporary Istanbul'un 10. yaşında Public Art Fund desteğiyle Brooklyn Bridge Park için yaptığı oyunsu enstalasyonları ile ön plana çıkan Danimarkalı sanatçı Jeppe Hein'ın "Geometric Mirrors" serisini izleyiciyle buluşturacak.
König Galerie ayrıca 14-17 Ekim tarihlerinde Frieze Art Fair London'da tüm eserleri satılan ve büyük bir başarıya imza atan sanatçı Camille Henrot'nun eserlerini de bu yıl Contemporary Istanbul'a taşıyor.

Ekim ayında gerçekleşen dünyanın en önemli çağdaş sanat fuarlarından Frieze London ve Fiac Paris'in öne çıkan sanatçıları arasında yer alan; Franz Ackermann, Etel Adnan, Stephan Balkenhol, Louise Bourgeois, Eduardo Chillida, Robert Devriendt, Noël Dolla, Mounir Fatmi, Rebecca Horn, Annette Kelm, Camille Henrot, Alicja Kwade, David Lachapelle, Markus Lüpertz, Carlos Motta, David Nash, Jaume Plensa, Michael Sailstorfer, Kiki Smith, Tatiana Trouvé, Claude Viallat, Jorinde Voigt, Tom Wesselmann, Tony Cragg, Nevin Aladağ, Jeppe Hein, JR, Marwan, A.R. Penck, Picasso, Tunga ve Nil Yalter gibi isimlerin eserleri Contemporary Istanbul'da görülebilecek.

Contemporary Istanbul'un 10. Yaşında öne çıkan galerileri

Bu yıl, König Galerie, xavierlaboulbenne, Dubner Moderne, Loevenbruck, Galerie Bernard Ceysson, Vogelsang Gallery, Lazarides Gallery, Galeria Joan Gaspar, Daniel Marzona, Art Lexing, Galerie Paris-Beijing, Galerie Koal, Analix Forever; Contemporary Tehran katılımcılarından, Shirin Gallery, Aaran Art Gallery, Assar Art Gallery, Dastan's Basement ve Lajevardi Foundation; Plugin bölümünde ise DAM Gallery, PearlLam Galleries ve LICHT FELD Gallery öne çıkıyor.

Fransa'nın en önemli galerilerinden Galerie Loevenbruck standında sanat ve mimari alanında birçok ödül sahibi sanatçı ikilisi Lang/Baumann'ın eserleri sanatseverlerle buluşuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Contemporary İstanbul başlıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz