Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 bin tarihi eser günyüzüne çıkarıldı

Giriş Tarihi: 12.11.2015 12:33 Güncelleme Tarihi: 12.11.2015 12:34
7 bin tarihi eser günyüzüne çıkarıldı

Türkiye'de geçen yıl yürütülen 518 arkeolojik kazı ve araştırmada yaklaşık 7 bin tarihi eser günyüzüne çıkarıldı.

AA muhabirinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden aldığı bilgiye göre, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu toprakları halen önemli bir tarihi zenginliği barındırıyor.

Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı akademisyenin başkanlığında, bakanlığın izniyle gerçekleştirilen kazılarda, binlerce eser ortaya çıkarılıyor. Geçen yıl da 518 arkeolojik kazı ve araştırmada yaklaşık 7 bin tarihi eser günyüzüne çıkarıldı.

Bu yılki kazılarda ortaya çıkarılan eserlerden en önemlilerinden biri olarak gösterilen 'in ilçesindeki ndeki 16 levha halindeki mozaik Silifke Müze Müdürlüğü'nde koruma altına alındı.

Mozaikler üzerinde geometrik bezemeler arasında birer kadın ve ortada bir erkek olmak üzere toplam üç portre, kanatlı ve pelerinli melek tasviri bulunuyor. İlk belirlemelere göre MS. 24'nci yüzyıl sonları ile 3'üncü yüzyılın ilk yarısı arasındaki döneme tarihlenen mozaiğe yönelik restorasyon ve konservasyon çalışmalarına devam ediyor.

Antalya'nın Serik ilçesindeki Aspendos antik kentinde ise Roma bazilikasında Apollon'a ait olduğu tahmin edilen, 123 x 68 santimetre ölçülerinde mermer bir heykel ortaya çıkarıldı.

Yunan mitolojisinde müziğin, güzel sanatların, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı, kehanet yapan, bilici tanrı Apollon'a ait olan ve büyük olasılıkla MS 2'nci ve 3'üncü yüzyıllara tarihlenen heykelin, bilimsel çalışmaların tamamlanmasının ardından Antalya Müzesi Müdürlüğü'nde sergilenmesi öngörülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 bin tarihi eser günyüzüne çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz