Türkiye'nin en iyi haber sitesi

""nın prömiyeri 21 Kasım'da

Giriş Tarihi: 17.11.2015 15:03
Başka Dünyanın prömiyeri 21 Kasım'da

(İDOB), sezonun ilk dünya prömiyerini, "" sı ile yapacak.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Yekta Kara'nın sahneye koyduğu, bestesi Selman Ada'ya ait eser, 21 Kasım'da sanatseverlerle buluşacak.

Kadıköy Belediyesi Süreyya sı Sahnesi'nde izlenebilecek eserin, orkestra şefliğini, Ada'nın yanı sıra Zdravko Lazarov üstleniyor.

Dekoru Ferhat Karakaya'ya, kostümleri Ayşegül Alev'e, ışık tasarımı Kemal Yiğitcan'a ait eserin başrollerinde, Caner Akgün, Alper Göçeri, Evren Ekşi, Gülbin Günay, Caner Akın, Erdem Erdoğan, Aylin Ateş, Nesrin Gönüldağ, Ahmet Baykara, Çağrı Köktekin, Göktuğ Alpaşar ve Cengiz Arslan rol alıyor.

Selman Ada ile librettist Tarık Günersel'in, "Ali Baba&40", "Mavi Nokta" ve "Aşk-ı Memnu" operalarının ardından dördüncü ortak çalışmasının ürünü olan , 21-25-26-27 ve 28 Kasım tarihlerinde yeniden sahnelenecek.

Eserin konusu kısaca şöyle:

"Gelecekte, hapisteki bir bilgin öfkelidir çünkü gezegeni, kar uğruna çevreyi mahveden egemenler yüzünden yaşanmaz olmuştur. Hücreye gelen Dünya Başkanı, vaktiyle keşfettiği gezegene göç konusunda Başkan ile ekibine yardımcı olursa, Bilgin'i serbest bırakma teklifinde bulunur. Suçlara yardım yerine hapiste ölmeye razı olan Bilgin reddeder. Dünya başkan, yardım etmezse kızı Leyla'yı öldürmekle tehdit eder. Bilgin gönülsüz kabul eder.

Bilmedikleri bir şey vardır: Gidecekleri gezegende Zeus, karısı Hera ve Soytarı yaşamaktadır. İnsanlar onlara inanmaz olunca, gururları incinen eski Yunan Tanrıları, dünyadan uzaklaşıp buraya sığınmıştır. Başkan, Bilgin ve Leyla'nın yörüngedeki uzay taşıtından inmesi hem Zeus ile genç Leyla'nın aşkına hem de çatışmalara yol açar."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Başka Dünya"nın prömiyeri 21 Kasım'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz