Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin yapımında sona gelindi

Giriş Tarihi: 17.11.2015 15:46 Güncelleme Tarihi: 17.11.2015 15:51
Dersim Kent Müzesi'nin yapımında sona gelindi

Başbakan Davutoğlu tarafından ""ne dönüştürüleceği açıklanan Tunceli'deki eski kışla binasında 8 ay önce başlatılan restorasyon çalışmalarında sona geliniyor.

Başbakan tarafından ""ne dönüştürüleceği açıklanan Tunceli'deki eski kışla binasında 8 ay önce başlatılan restorasyon çalışmaları, tamamlanma aşamasına geldi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmet Hakan Ulaşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Tunceli ziyareti sırasında sundukları projenin kabul edilmesiyle, "Dersim Kent Müzesi" kurulması çalışmalarının martta başlatıldığını söyledi.

Kentte 1936'da askeri kışla olarak yapılan binanın, Davutoğlu'nun talimatıyla müzeye dönüştürülmesi için 15 milyon lira bütçe ayrıldığını anlatan Ulaşoğlu, "Binanın restorasyon çalışmaları önemli ölçüde tamamlandı. Müze 2016 sonuna doğru inşallah hizmete alınacak" dedi.

Müzede dersim olaylarına ilişkin bilgi ve belgelere de yer verilecek

Müzede 1937-1938'de yaşanan Dersim olaylarına ilişkin bilgi ve belgelere de yer verileceğine işaret eden Ulaşoğlu, "Müzemizde 1938'de yaşanan olaylara dair sözlü tarih çalışmaları, bilgi, belge, fotoğraflar ile evrakın sergilenmesi sağlanacak. Yaşayan bir merkez olarak ilimize bu projenin kazandırılmasından oldukça mutluyuz" diye konuştu.

Ulaşoğlu, müzenin Tunceli'nin 4 bin yıllık tarihinin gözler önüne serilmesi açısından da önemli işlevi yerine getireceğini vurguladı.

Elazığ, Erzincan gibi çevre illerdeki müzelerde korunup sergilenen Tunceli'ye ait tarihi eserler olduğunu dile getiren Ulaşoğlu, bunların artık Dersim Kent Müzesi'nde izlenime sunulacağını da kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dersim Kent Müzesi'nin yapımında sona gelindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz