Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir Türkiye'nin ilk ne ev sahipliği yapacak

Giriş Tarihi: 19.11.2015 15:58
İzmir Türkiye'nin ilk Aşk Festivaline ev sahipliği yapacak

İzmir'in ilçesinde, yörede yaşanmış bir aşk öyküsünden ilham alınarak Türkiye'de ilk kez bir düzenlenecek.

Türkiye'nin ilk 21-22 Kasım 2015 tarikleri arasında gerçekleştirilecek. Belediyesi tarafından düzenlenecek festival, yörede yaşanmış gerçek bir aşktan ilham alınarak yapılacak. Festivalde, konserden müzik dinletilerine, dans gösterilerinden şiir dinletilerine, karikatürist performanslarından en güzel aşk filmleri gösterimine kadar birçok etkinlik yer alacak.

NEZİR ADINDAKİ GENÇ TENEKELERDEN KAYIK YAPMIŞ

Festivalde ilham alınan aşk hikayesi ise dikkat çekiyor. Hikaye, 1935-1980 yılları arasında yeni adıyla olan Köste'de yaşamış Nezir adında bir gence dayanıyor. Sağır ve dilsiz olan Nezir, Sakız Adası'nda yaşayan Tinika'ya ulaşmak için tenekelerden kayık, çuvaldan uçurtmalar yapmış, çeşitli yollarla Sakız Adası'na gitmiş. Sağır, dilsiz ve pasaportsuz olduğu için derdini yetkililere anlatamayan Nezir, iki ülke yetkilileri tarafından da casus sanılarak sorgulanmış, zaman zaman kötü muameleye bile maruz kalmış. Fakat yaşadıklarına rağmen Tinika'yı görme arzusundan vazgeçemeyen Nezir, sevdiğini görebilmek için tek başına sadece taş ve çamur kullanarak üç kez farklı yüksekliklerde kuleler inşa etmiş.

Türkiye ve dünyanın en büyük ihtiyacının hoşgörü, sevgi ve aşk olduğunu ifade eden Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, ülkenin ilk aşk festivalini düzenlemekten mutlu olduklarını kaydetti. Gerçek bir hikayeden ilham alan festivalle hoşgörü, sevgi ve aşk duygularını yeniden canlandırmayı umduklarını vurgulayan Başkan Dalgıç, "Dans gösterisi, karikatürist performansı, şiir dinletisi, konser ve film gösterileriyle dolu dolu bir festival gerçekleştireceğiz, herkesi bu güzel etkinliğin bir parçası olmaya davet ediyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Türkiye'nin ilk Aşk Festivaline ev sahipliği yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz