X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Türk sineması hak ettiği kadar ilgi görmüyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Türk sineması hak ettiği kadar ilgi görmüyor"

  • Giriş Tarihi: 4.12.2015 14:27
"Türk sineması hak ettiği kadar ilgi görmüyor"
Türk sineması hak ettiği kadar ilgi görmüyor

New York Filmler Akademisi Sinema Bölümü Başkanı Cedrone, Türk sinemasının dünya ülkelerinde konuşulmaya başladığını belirterek, "Türk sinemasından büyük şeyler bekliyorum" dedi.

New York Filmler Akademisi Sinema Bölümü Başkanı Lydia Cedrone, Türk sinemasının dünya ülkelerinde konuşulmaya başladığını belirterek, "Türkiye'de amatörler ve profesyoneller bu heyecanlarını devam ettirirlerse kesinlikle çok daha güzel şeyler yapılabilir ve Türk sinemasından büyük şeyler bekliyorum" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından, bu yıl 52'ncisi düzenlenen "Uluslararası Antalya Film Festivali" kapsamında Antalya'ya gelen Cedrone, değerlendirmelerde bulundu.

Festivallerin önemli olduğunu, sanatçıları bir araya getirdiğini anlatan Cedrone, fikirlerin, filmlerin konuşulması açısından festivallerin önemine işaret etti.

Cedrone, bu festivalin Türkiye'nin film endüstrisinin büyümesini sağlayacağına dikkati çekerek, "Özellikle festivaldeki filmler, film forum, TRT filmleri platformu önemli. Türk sineması, insanları ortak bir yere topladı ve sinemanın gelişmesine ortak bir yol açtı" diye konuştu.

Daha önce İstanbul'a geldiğini ve öncesinde Türk sineması üzerine araştırma yaptığını anlatan Cedrone, "Bizzat Türk sinemasının yüzleriyle tanışma fırsatım oldu. New York Filmler Akademisi olarak da Türkiye'ye geldik. Akademiden gelen arkadaşlarla birlikte öncelikli olarak Türk sineması ve tarihi hakkında bazı şeyler öğrendik" ifadelerini kullandı.

Cedrone, "Türk sineması dünya ülkelerinde konuşuluyor ama maalesef yeteri kadar değil. Türkiye'de bir proje oluşursa ve bir film ortaya çıkarılıp, uluslararası festivallere götürülürse daha güzel bir yol açabilir Türkiye sineması için Türkiye sineması daha iyi duyulabilir" diye konuştu.

"Türk sineması hak ettiği kadar ilgi görmüyor"

Amerikalı yapımcı John Morrisey ise belgesel üzerinde çalıştığını vurgulayarak, "Hatta partnerim iki Oscar kazanmış insan. Şiddetin sonuçlarından bahseden bir belgesel filmi çekiyorum" diye konuştu.

Morrisey, Türk sinemasının hak ettiği kadar ilgi görmediğini dile getirerek, "Amerika'ya kadar ulaşmıyor filmler. Böyle festivalller, filmlerin ülkelere ulaşmasına olanak sağlıyor" dedi.