Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 15.12.2015 11:18
'Medeniyetin Mimarları Mimar Sinan'

İran'ın başkenti Tahran'da Yunus Emre Enstitüsü ve İran Ulusal Müzesi İşbirliğiyle '' sergisi açıldı.

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Öğretim Üyesi , ", Türkiye'yi dünyaya tanıtan önemli bir enstrümanımız. Bunu ne kadar çok işlersek o oranda kimliğimiz ve medeniyetimiz ortaya çıkaracaktır" dedi.

Başkent Tahran'da Yunus Emre Enstitüsü ve İran Ulusal Müzesi işbirliğiyle Mimar Sinan ve Osmanlı Mimarisi Konferansı düzenlendi, "Medeniyetin Mimarları: Mimar Sinan" sergisi açıldı.

Açılışa katılan Prof. Dr. Saatçi, yaptığı açıklamada, Tahran'da Mimar Sinan'ın yapıları ve mimari dehasının anlatıldığı programa katıldıklarını belirterek, "Mimar Sinan'ın Tahran'da bu kadar ilgiyle karşılanacağını düşünmüyordum" diye konuştu.

İranlıların, Mimar Sinan'a büyük ilgi gösterdiğini vurgulayan Saatçi, "Bu toplantının rövanşı yakın zamanda İstanbul'da yapılacak. Orada İranlı kardeşlerimiz Ali Ekber İsfahani'yi anlatacaklar. Aslında iki mimar da çağdaş. Buna rağmen birbirlerini görmemişler diye biliyoruz. Her ikisi de birbirini görseydi eserleri daha da zenginleşirdi çünkü mimari, görgüye dayanan bir husustur. İnsan gördükçe ufku ve zekası dahada açılır" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Saatçi, Mimar Sinan'ın Selçuklu, Bizans, Akdeniz ve Balkan mimarisini gördüğünü belirterek, "Çok zengin bir bileşim içinde hem Sasani, hem Selçuklu ve hem de Bizans mimarisini tanımış. Türk Müslüman ve Osmanlı mimarisini dünya markası haline getirmiş. Kubbe mimarisinde zirveye çıkmış büyük bir isim. Mimar Sinan, Türkiye'yi dünyaya tanıtan önemli bir enstrümanımız. Bunu ne kadar çok işlersek o oranda kimliğimiz ve medeniyetimiz ortaya çıkacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Medeniyetin Mimarları Mimar Sinan'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz