Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonların 'Gel' çağrısına koştuğu mekan

Giriş Tarihi: 16.12.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 16.12.2015 15:53
Milyonların 'Gel' çağrısına koştuğu mekan

Türk ve İslam aleminin en büyük mutasavvıflardan Mevlana'nın hayata gözlerini yummasının ardından yaptırılan ve bugün müze olan türbesi, tarihi ve kültürel mirasa da ev sahipliği yapıyor.

Öğretileriyle tüm insanlığı etkileyen 'nin 17 Aralık 1273'te vefatının ardından yaptırılan ve bugün müze olan türbesi, zengin kültürel değerleriyle milyonlarca kişiyi ağırlıyor.

Eserlerinde verdiği sevgi, barış, hoşgörü ve kardeşlik mesajlarıyla tüm insanlığı kucaklayan Hazreti Mevlana'nın türbesini ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler, Konya'ya geliyor.

Türk ve İslam aleminin en büyük mutasavvıflardan Mevlana'nın metfun bulunduğu müze, 7 Aralık'ta başlayan ve "Şeb-i Arus Törenleri" olarak da bilinen Mevlana'nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri nedeniyle en yoğun günlerini yaşıyor.

Ziyaretçi rekoru

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla girişlerin 7 Aralık 2014'ten itibaren ücretsiz olmasının, ziyaretçi yoğunluğunu da arttırdığı görülüyor. , 2014 yılında 2 milyon 109 bin 487 ziyaretçiye ulaşarak rekor kırdı.

MEVLANA MÜZESİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonların 'Gel' çağrısına koştuğu mekan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz