Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tarihinde ilk kez e kavuşuyor

Giriş Tarihi: 22.12.2015 16:44 Güncelleme Tarihi: 22.12.2015 16:49
Kapalıçarşı tarihinde ilk kez yönetime kavuşuyor

Dünyanın en çok ziyaret edilen tarihi ve turistik mekanlarından biri olan , tarihinde ilk kez e kavuşuyor. 2016’nın ilk çeyreğinde yönetimin oluşturulmasının ardından alınacak kararlar doğrultusunda tarihi çarşıda restorasyon çalışmalarına başlanacak.

İstanbul denildiğinde akla gelen ilk mekanlar arasında gösterilen tarihinde ilk kez e kavuşacak. 554 yıldır ayakta duran ve insanlığa hizmet veren tarihi çarşı, 2016'nın ilk çeyreğinde Kapalı Çarşı esnafı, İstanbul Valiliği, Fatih Belediyesi, Vakıflar ve Büyükşehir Belediyesi ortak çalışması ile belirlenecek üyelerle yönetim oluşturulacak.

PROJE 5 AŞAMALI OLARAK HAYATA GEÇECEK

Tarihi Çarşı'nın esnaflarıyla Kapalıçarşı'da bir araya gelen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kapalı Çarşı Yenileme Avan ve Uygulama Projesi kapsamında hazırlanan 5 aşamalı çalışmayı esnaflarla paylaştı. Esnafların kafasındaki soru işaretlerini açıklığa kavuşturan Başkan Demir, hayata geçirilecek projenin aşamalarını da detaylı olarak anlattı.

KAPALI ÇARŞI'NIN YÖNETİMİNDE 13 KİŞİ YER ALACAK

Kapalı çarşının yönetiminin seçilmesinin son derece önemli olduğunu belirten Başkan Mustafa Demir, "Bundan sonra tüm sorumluğu alacak, Kapalı Çarşı ile ilgili tüm kararları verebilecek bir yetkili aldığı kararları uygulayabilecek ve uygulatabilecek tek merci olacak. Şu ana kadar Fatih belediyesi tarafından yapılmış projelerin hayata geçirilmesi içinde önemli bir yer. Bunların içinde 13 kişilik bir yönetim kurulu olacak ve içerisinde 4 tane de kamu temsilcileri olacak, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve Vakıflar olacak. Bunlarda karşılaşılan probleminin çözümüne yönelik kurulan masanın etrafında hazır bulunacaklar. Ben Kapalı Çarşı'nın geleceği açısından ümitliyim. Büyük bir yol kat ettiğimizi düşünüyorum" dedi.

"İLK OLARAK ALT YAPI ÇALIŞMALARI TAMAMLANACAK"

Yönetim oluşturulmasının ardından ilk olarak alt yapı çalışmalarına başlanacağını belirten Başkan Demir, "Alt yapıda ciddi bir sıkıntı var. İSKİ ile birlikte çalışmalarımız var. Özel kutular oluşturuldu şu anda onların yapımı devam ediyor. Bunlar yapıldıktan sonra zemin çalışmaları yapılacak. Bunlar yer altına alınınca bütün temiz su, kirli su, elektrik, soğutma, havalandırma sistemleri de o sistemin içerisine alınacak Böyle olunca Kapalı Çarşı'nın problemlerinin 3'te 2 'si bitmiş olacak. Ondan sonraki aşama restorasyon aşaması olacak. Deneyimlerimiz doğrultusunda konuşuyorum" diye konuştu.

"KAPALI ÇARŞI'YI KADERİNE BIRAKMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ"

İlk aşamada Kapalı Çarşı'nın acil müdahale edilmesi gereken bölgelerinde bakım ve onarım çalışmalarının uygulanacağını dile getiren Mustafa Demir, "Kapalı Çarşı'nın tamamını kapatmak ve hepsini birden restorasyona almak mümkün değil. Doğruda değil zaten acil müdahale edilmesi gereken yerler var. Acil noktalara müdahale edilmesi gerekiyor. Ondan sonrada Kapalıçarşı'nın izolasyonu var. Bunlar yapılırsa Kapalı Çarşı en azından rahat bir nefes almış olacak Ama ondan sonra bu nakış işleri, yeniden düzenlenmesi ve gerekli büyük restorasyonu daha sonra gündeme geldikçe imkan buldukça yapılacak. Şüphesiz yerel yönetimlerinde desteği olacak Büyükşehir Belediyesi'nin burada çok desteği oldu. Fatih Belediyesi çok büyük destek verdi. Bundan sonra da bu çarşıyı kendi kaderine bırakmayı düşünmüyoruz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapalıçarşı tarihinde ilk kez yönetime kavuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz