Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın İslam dünyası için önemi anlatıldı

Giriş Tarihi: 23.12.2015 11:25
Hasan el-Benna'nın İslam dünyası için önemi anlatıldı

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nde, Turan Kışlakçı, Mustafa Özcan, Yavuz Selim Kurt ve Ahmet Varol, 'nın İslam dünyası için önemini anlattı.

'nın konuşulduğu toplantıya ev sahipliği yapan Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nde, Turan Kışlakçı, Mustafa Özcan, Yavuz Selim Kurt ve Ahmet Varol, Müslüman Kardeşler Cemiyeti'nin (İhvan) kurucusu Hasan el-Benna'nın İslam dünyası için önemini anlattı.

Kızlarağası medresesinde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan TRT Arapça Genel Yayın Koordinatörü Turan Kışlakçı, bir dönem Mısır'a gittiğinde el-Benna'nın evine uğradığını aktararak, "Hasan el-Benna hangi kitaplardan istifade etti de böyle bir cevher ortaya çıktı diye merak ettim. O yüzden kütüphanesini görmek istiyordum. Evine gittiğimde, bir önceki hafta, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hasan el- Benna'nın aynı mekanda kızı ve torunları tarafından karşılandığını söylediler. Evdekilerle oturup el- Benna'yı konuşmuşlar. Daha sonra darbe olunca Mısır hükümeti el koymasın diye kütüphaneyi kapatmış ailesi. Mısır rejimi yıllardır Hasan el-Benna'nın kütüphanesinin peşinde" ifadelerini kullandı.

Hayatlarını mücadeleye adamışlar ama okumayı da ihmal etmemişler

Hasan el-Benna ve arkadaşlarının hayatlarını mücadeleye adadıklarını ancak okumaktan hiç vazgeçmediklerini dile getiren Kışlakçı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hasan el-Benna'nın kütüphanesine göz gezdirince fark ettim ki, bir tarafa Kafkas direnişi, diğer tarafa Afrika'da İslami mücadele diye bölümler koymuş. Her bölümde onlarca kitap. Sadece okumakla kalmıyor, 2 binin üzerinde köyü ziyaret ederek, o insanlara hitap ediyor."

Turan Kışlakçı, 'Benna'nın inşa etmek anlamına geldiği bilgisini vererek, Hasan el-Benna'nın güçlü kişiliğine de vurgu yaptı.

Hasan el- Benna'nın yaşadığı döneme dikkati çeken yazar Mustafa Özcan, "Hayalimizde onu hep yaşatıyoruz. Bu kısa ömürler bütün dönemlere ışık tutuyor, azık oluyor. Hasan el-Benna'ya o manada bakmak lazım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan el-Benna'nın İslam dünyası için önemi anlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz