Türkiye'nin en iyi haber sitesi

mutfağı 'da ısrarlı

Giriş Tarihi: 31.12.2015 14:57 Güncelleme Tarihi: 31.12.2015 15:03
Şanlıurfa mutfağı UNESCO'da ısrarlı

Geçmişi asırlar öncesine dayanan pek çok yöresel lezzeti barındıran mutfağının, "Dünya Gastronomi Şehri" unvanına sahip olabilmesi için 'ya yeniden başvuru yapılacak.

Yöresel lezzetleriyle ünlü 'nın, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün () "Dünya Gastronomi Şehri" unvanını alabilmesi için yeniden başvuruda bulunulacak.

Komşu şehir Gaziantep'in UNESCO "Yaratıcı Şehirler Ağına" girmesinin ardından harekete geçen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bu anlamda yapılacak çalışmalarla kapıyı aralamayı düşünüyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'nın "Dünya Gastronomi Şehri" unvanını alabilmesi için çalışmalara başladıklarını, bu bağlamda kentteki restoran ve lokanta işletmecileri ile bir araya gelerek yapılması gerekenleri konuştuklarını belirtti.

'Tepsi kebabı, bostana, tirit, ciğer kebabı ve şıllık tatlısı gibi tatların hak ettiği değeri görmeli'

UNESCO'nun en büyük kriterlerinden birinin kente has yöresel yemeklerin işletmelerde satışa sunulması olduğunu hatırlatan Çiftçi, tepsi kebabı, bostana, tirit, ciğer kebabı ve şıllık tatlısı gibi tatların mutlaka hak ettiği değeri görmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Çarşıda pazarda bunu satacaksınız. İnsanlar gelip bu tatlardan bu lezzetlerden faydalanacak. Bu kriterler olmadığı için başvurumuz reddedildi. Bu anlamda biz satış merkezleri oluşturarak tekrar Büyükşehir Belediyesi olarak müracaatta bulunacağız. Bu defa daha ciddi bir şekilde hazırlanıp en azından kriterleri sağlanmış şekilde biz de aday olacağız ve inşallah bunu tescil ettireceğiz. Çünkü gerçekten Şanlıurfa mutfağının zenginliği bunu hak ediyor. Fakat zenginlik evin içerisinde olursa bunun anlamı olmuyor. Bu zenginliği çarşıya bizim yaymamız gerekiyor ki insanlar bundan istifade etsin, bu kriter gerçekleşsin biz de 'Gastronomi Şehri' olarak tescilde yerimizi bulalım."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanlıurfa mutfağı UNESCO'da ısrarlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz