Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''Necip Fazıl okumadan gelmiş bir misyon adamı olacağını düşünemiyorum''

Giriş Tarihi: 3.1.2016 11:58 Güncelleme Tarihi: 3.1.2016 12:35
''Necip Fazıl okumadan gelmiş bir misyon adamı olacağını düşünemiyorum''

'le son röportajı yapan isimlerden gazeteci yazar “ İslami hassasiyeti olan İslami davası olan herkesin mayasında Büyük Doğu vardır, Necip Fazıl vardır. Onu okumadan gelmiş bir misyon adamı olacağını düşünemiyorum. Hem fikir dünyasında hem edebiyatta hem de siyasette bu böyledir” diyor.

Geçtiğimiz günlerde Türk Edebiyatı Dergisi ekibinin ile yaptıkları son röportajın videosu yayınlandı. Sosyal medyada büyük ilgi gören bu röportajı yapan isimlerden birisi o dönemde Türk Edebiyatı Dergisi'nin Yazı İşleri Müdürlüğünü yapan gazeteci yazar 'di. Taşgetiren'le hem o günü hem de Necip Fazıl'ın fikriyat dünyasının bugünkü karşılığını konuştuk.Türk Edebiyatı Dergisi ekibi olarak Necip Fazıl Kısakürek'le yaptığınız son görüşmenin video kayıtları geçtiğimiz günlerde paylaşıldı ve sosyal medyada büyük ilgi gördü. Görüşmeye giden ekip içerisinde derginin yazı işleri müdürü olarak siz de varsınız... O günden başlayalım mı?
O dönemde Üstadın son şiirlerinin hemen hemen tamamı Türk Edebiyatı Dergisi'nde yayınlandı diyebilirim. Her ay bir şiirini dergiye almaya özen gösteriyorduk. Üstad dergimizin her sayısı için şiirler yazıp gönderiyordu yani daha önceden yazılmış şiirler değildi bunlar ve okurla iki yıl boyu Türk Edebiyatı üzerinden buluştu diyebiliriz. Biz de üstadın şiirlerini yayınlayan dergi ekibi olarak kendisini ziyaret edip görüşmek istedik.Kaç şiiri yayınlandı o dönem, hatırlıyor musunuz?

Kaç şiir olduğunu hatırlamıyorum.

Peki hangi şiirleriydi onlar?

Daha çok ölüm temasının işlendiği iki mısralık kısa şiirlerdi. Vefâtına kadar Türk Edebiyatı'nın her sayısında bu şiirlerini yayınladık Üstadın.ŞİİRLERİNİ HEYECANLA BEKLİYORDUK

O şiirleri biri almaya mı gidiyordu nasıl dergiye ulaşıyordu?
O trafiği şimdi tam hatırlamıyorum ama Erenköy'deki evinden aldırıyorduk bir şekilde. Üstadın her şiirini heyecanla bekliyorduk. Bu ay üstadın gönül dünyasından ne doğdu diye heyecanla bekliyorduk. Türk Edebiyatı dergisinin tarihinde önemli bir safhadır o. Türk Edebiyatı'yla Necip Fazıl'ın şiirlerinin buluşması başlı başına çok önemliydi. Türk Edebiyatı dergisi o zamana kadar pek Necip Fazıl dünyasıyla ve davasıyla içi içe değildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
''Necip Fazıl okumadan gelmiş bir misyon adamı olacağını düşünemiyorum''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz