Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamera arkasından 'Ertuğrul 1890'

Kamera arkasından 'Ertuğrul 1890'

Türkiye'de yapılmış en büyük bütçeli sinema filmlerinden biri olan "Ertuğrul 1890"ın 4.5 ay süren çekimlerinin ardından kamera arkası görüntüleri yayımlandı

Sinema tarihinin ilk Türk-Japon ortak yapımı filmi "Ertuğrul 1890"ın kamera arkası görüntüleri yayımlandı. 4.5 ay süren çekimlerin ardından ortaya çıkan kamera arkası görüntülerde başrol oyuncuları Kenan Ece, Alican Yücesoy, Uğur Polat, Mehmet Özgür, Seiyo Uchino, Shioli Kutsuna ve Naoto Takenaka'nın setteki halleri yer alıyor. Bugüne kadar Türkiye'de yapılmış en büyük bütçeli sinema filmlerinden biri olan "Ertuğrul 1890" kurulan plato ve geniş set imkânlarıyla, daha önce yalnızca yurtdışında çekilebilen zorlu sahnelerin çekimlerini Türkiye'de gerçekleştirdi. 40 kişilik bir sanat ve kostüm ekibinin, dönem aksesuarlarını ve kostümlerini üretmek için 4 ay boyunca geceli gündüzlü çalıştığı "Ertuğrul 1890"da başrol ve yardımcı oyuncuların dışında yaklaşık 4 bin 500 figüran rol aldı. Kamera arkası görüntüler, film çekilirken yaşananları gözler önüne serdi. Türkiye'nin uluslararası alandaki en iyi filmleri arasında gösterilen "Ertuğrul 1890" Türk ve Japon halkları arasında 1890'da Kushimoto'da ve 1985'te Tahran'da yaşanan, iki karşılıksız yardımlaşma ve kurtarma hikâyesini anlatıyor.

160 kişilik teknik ekip görev aldı
Film, Antalya Tekfen Platoları ve Kyoto TOEI Stüdyoları'ndaki çalışmalarla tamamlandı. Film için Ertuğrul firkateyni, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arşivinden temin edilen orijinal çizimlere sadık kalınarak Antalya Tekfen Platoları'nda birebir inşa edildi. 2 ay süren Türkiye çekimlerinde 160 kişilik teknik ekip görev aldı. Batma sahneleri için özel olarak her biri 6 ton su taşıma kapasiteli dev dalga tankları üretildi. Dev dalgalarla boğuşan genç denizcilerin çabaları gerçekçi bir şekilde perdeye yansıtıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamera arkasından 'Ertuğrul 1890'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz