Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ler 'dan

Giriş Tarihi: 20.1.2016 09:31
Yemeniler Adıyaman'dan

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan cilik kursunda üretilen ürünler, Türkiye'deki halk oyunları ekiplerinin ayaklarını süslüyor.

ustası 'dan mesleğin inceliğini öğrenen kursiyerler, deriden yaptıkları el emeği göz nuru yeni model yemenileri halkın beğenisine de sunuyor.

Siparişler arttı

Adıyaman Halk Eğitim Merkezi Müdürü Aziz Özbilgiç, şöyle konuştu:

"Meslek sahibi olan kursiyerlerimiz kısa sürede mesafe aldı ve artık üretime geçtik. Ürünlerimizi ilk başta kentimizde beğeniye sunduk ve ciddi şekilde sipariş almaya başladık. Bugün geldiğimiz noktada ise farklı kentlerdeki halk oyunları ekiplerine yemeni gönderiyoruz. Şu anda hem mazide kalan el sanatımızı canlandırıyoruz hem de yavaş yavaş istihdama katkı sunmaya çalışıyoruz. İlk etapta Şanlıurfa, Konya ve Niğde'deki yaklaşık 15 halk oyunu ekibine yemeni gönderdik, birçok kentten de sipariş aldık. Türkiye'deki tüm halk oyunları ekiplerinin ayaklarını 'da üretilen yemenilerle süslemeyi amaçlıyoruz."

İnternetten tanıtım

Şu anda 30 kişinin eğitim aldığı kursu devam ettirmeyi planladıklarını, kursu tamamlayanların kendi iş yerlerini açacağına inandığını anlatan , "Yemeni ihtiyacı olan birçok firma bize ulaşmaya çalışıyor. Bunda internet üzerinden yaptığımız tanıtımın da etkisi oldu" diye konuştu.

Yemeni ustası Mehmet Baltacı ise Gölbaşı ilçesinde yaşadığını, ancak yemenicilik eğitimi için her gün Adıyaman'a geldiğini anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemeniler Adıyaman'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz