Türkiye'nin en iyi haber sitesi

11 bin yıllık tarihi 8 metreye sığdırdı

Giriş Tarihi: 24.1.2016 09:33
11 bin yıllık tarihi 8 metreye sığdırdı

'ın 11 bin yıllık tarih ve kültürü, seramik sanatçısı ve resim öğretmeni 'ın yaptığı 8 metrelik seramik rölyefte bir araya getirildi.

Güzel Sanatlar Lisesi resim öğretmeni ve seramik sanatçısı , 11 bin yıllık tarih ve kültür şehri Aksaray'daki 30 önemli tarihi ve kültürel yapı ile kişilerin motiflerini 8 metrelik tabloda birleştiren seramik rölyef yaptı.

Eserde 11 bin yıllık geçmişiyle Orta Anadolu'nun ilk köy yerleşkelerinden Aşıklı Höyük, Hristiyanlık dönemine ait Aziz Gregorius Kilisesi, 4. yüzyılda yapılmış Kızıl Kilise, Güzelyurt evleri, Hasan Dağı, Ihlara Vadisi, Selime Katedrali ve peri bacaları, Aksaray Malaklısı ve flamingolar, Selçuklu dönemine ait Ulu Cami ile Eğri Minare, Sultanhanı Kervansarayı ve 2. Kılıçarslan'ın portresi başta olmak üzere 30 tarihi ve kültürel eser ile önemli kişilerin portreleri yer alıyor.

Nevşehir'in Avanos ilçesinden getirilen, çömlek ve seramik yapımında kullanılan çamurdan yapılan rölyef çalışması 6 ayda gerçekleştirildi. Aksaray Endüstri Lisesi salonunda sergilenen 8 metre uzunluğunda, 1 metre 10 santimetre genişliğindeki rölyefi inceleyenler, Aksaray'ın tarihini aynı tabloda görme imkanı buluyor.

"Bu eser, Aksaray tarihini tüm yönleriyle gösteriyor"

Çağlar, yaptığı açıklamada, uzun süredir seramik çalışması yaptığını söyledi.

Daha önce de çeşitli rölyef çalışmaları yaptığını, ancak ilk kez böylesine detaylı bir rölyef hazırladığını belirten Çağlar, "Aksaray'ın tarihi, kültürel, coğrafi ve sosyal yaşantısını ilgilendiren konularla ilgili geçmişten günümüze ne varsa hepsini panorama olarak bir kompozisyon içerisinde anlatmaya çalıştım. Bu eser, geçmişten günümüze Aksaray tarihini tüm yönleriyle gösteriyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 bin yıllık tarihi 8 metreye sığdırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz