Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki 'ayrımcılık' tartışması sürüyor

Giriş Tarihi: 25.1.2016 12:37 Güncelleme Tarihi: 25.1.2016 16:05
Oscar'daki 'ayrımcılık' tartışması sürüyor

Ünlü siyahi yönetmen , ödüllerini belirleyen akademinin üye yapısının değişmesine rağmen Oscar törenlerine katılmayacağını söyledi.

Ünlü siyahi yönetmen , Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyelerinin "değişiklik" adımını olumlu karşıladığını ancak törenlere katılmama kararının değişmediğini bildirdi.

Sundance Film Festivali'nde "Akademi üyeliği" ve " oylaması"yla ilgili yeni karar hakkındaki düşüncesini açıklayan ünlü siyahi yönetmen Lee, Cheryl Boone Isaacs başkanlığındaki Akademi üyelerinin aldığı üye çeşitliliği ve oylamayla ilgili kararını olumlu bir adım olarak niteledi.

Yönetmen Lee, Akademi üyelerinin geçen günkü "olumlu değişiklik" kararına rağmen, Oscar törenlerine katılmama düşüncesinde bir değişlik olmadığını ifade etti. Lee, "Akademi üyeliği değişti ancak Oscar'a katılmayacağım" dedi.

Akademi üyelerinin yeni kararına ilişkin "bu, bizim fikrimizi değiştirmedi" diyen Lee, "doğru olanı yapmaya çalışıyorum" ifadesini kullandı.

Akademi Başkanı Cheryl Boone Isaacs'ın da doğru olanı yapmaya çalıştığını ve bunu memnuniyetle karşıladığını belirten Lee, Akademi'nin yeni planını "bir başlangıç" olarak niteledi.

"Oscar çok beyaz"

Seçilen Oscar adaylarının ikinci defa sadece beyaz tenli sinema oyuncularından oluşmasının ardından sosyal medya üzerinden "Oscar çok beyaz'' şeklinde protesto başlatılırken, ünlü siyahi yönetmen Lee ve siyahi sinema oyuncusu Will Smith'in eşi Jada Pinkett Smith, 88. Oscar ödül törenini protesto edeceğini açıklamıştı.

Oscar'a karşı "ayrımcılık" ve "ırkçılık" suçlamalarıyla ilgili tartışmaya ünlü sinema oyuncusu George Clooney de katılarak, "Kaliteli filmlerde azınlıklara çok az rol verildiği ve bu yüzden aday çıkmadığı" eleştirisinde bulunmuştu.

Brando da reddetmişti

Baba filmiyle 1973'de Akademi üyeleri tarafından En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen Marlon Brando, Oscar törenini boykot etmişti.

Brando, Hollywood'un filmlerde çizdiği yerli Amerikalı (Kızılderili) profilini eleştirmek amacıyla bu protestoyu gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oscar'daki 'ayrımcılık' tartışması sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz