Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mevlevihane Müzesi ahşap yapısıyla ilgi çekiyor

Giriş Tarihi: 1.2.2016 09:33
Tokat Mevlevihane Müzesi ahşap yapısıyla ilgi çekiyor

'ta, mimari yapısıyla dikkati çeken ve 'Anadolu'nun en estetik Mevlevihanesi' olarak nitelendirilen Mevlevihane Vakıf Müzesi ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor.

Vakıflar Bölge Müdürü , yaptığı açıklamada, mevleviliğin 'a 12. yüzyılda Mevlana'nın sağlığında girdiğini söyledi.

Mevlana'nın 'Tokat'a gitmek gerek, insanları ve havası mutedildir' dediğini anlatan Aktaş, "Mevlevihane, 17. yüzyılda Sulu Muslu Paşa tarafından yaptırılmış. Abdulmecit döneminde tekke ve zaviyelerinin kapatılmasına kadar Mevlevi dergahı olarak kullanılmış. Daha sonra Kur-an kursu olarak kullanılmış. Değişik amaçlarda kullanılmış. 1990'lı yıllarda eser çok kötü duruma düşünce boşaltılmış. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1999 yılında restorasyon ihalesi yapılmış, ancak 2002 yılından sonra restore ettirilerek, 2005 yılında restore işlemleri tamamlandı" dedi.

"2015 yılında 30 bin kişi müzemizi ziyaret etti"

Mevlevihane'nin restorasyonu için yaklaşık 3 milyon liranın harcandığını ifade eden Aktaş, şöyle konuştu:

"Mevlevihanemiz işlevsel olarak müze görümlü. Mevlevihane vakıf müzesi olarak 2006 yılında açılmıştı. 2015 yılında 30 bin kişi müzemizi ziyaret etti. İki katlı olan müzemizin alt katında camilerimizde 2000'li yıllarda hırsızların musallat olduğu halı, kilim, el yazması Kur'an-ı Kerim'ler, rahleler ve madeni eşyalar burada sergileniyor. Müzemizin üst katı ise Mevlevilik ile ilgili Hadi Efendinin zati eşyalarını sergiliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tokat Mevlevihane Müzesi ahşap yapısıyla ilgi çekiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz