Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dizi ve belgesellerin doğal platosu oldu

Giriş Tarihi: 5.2.2016 09:37 Güncelleme Tarihi: 5.2.2016 09:40
Dizi ve belgesellerin doğal platosu oldu

'nin ilçesine bağlı beldesinin geçmişi antik çağlara dayanan , bozulmamış doğası taş evleri ve Ege Denizi'nin muhteşem manzarasıyla film, dizi ve belgesel çekimleri için doğal plato haline geldi.

'nin ilçesine bağlı beldesinin , bozulmamış doğası, taş evleri ve Ege Denizi'nin muhteşem manzarasıyla film, dizi ve belgeseller için doğal plato haline geldi.

Ege Denizi'nin doğusunda, Kaz Dağları'nın batısında, Edremit Körfezi'nin ise kuzey ucunda yer alan Adatepe köyünün geçmişi antik çağlara kadar uzanıyor. Ünlü ozan Homeros'un ''İlyada'' destanında ''Gargaros'' olarak adlandırılan tarihi köy, Truva, Pers, Atina, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyor.

Adatepe köyü, yüzyılların birikiminin oluşturduğu taş işçiliğiyle kurulan evleri, Arnavut kaldırımlarından oluşan yolları, ormanlık alanları, otantik yapısıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Özellikle 1989 yılında sit alanı ilan edilmesinden sonra mevcut mimarisi korunan köyde, Selçuklu mimarisiyle yapılmış tarihi cami ve Taş Mektep bulunuyor. Günübirlik ziyaretlerle bile iş stresinden kurtulmak için önerilen cazip mekanların başında gelen köy, her mevsim ziyaret edilebilecek bir yer.

Kazdağları'nın eteklerindeki köye yapımcı ve senaristlerin ilgisi, özellikle 1989 yılında sit alanı ilan edilmesinin ardından arttı. Bu sayede, beyaz perdeye yansıyan birçok film, dizi ve belgeselin seti, Adatepe köyünde kuruldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dizi ve belgesellerin doğal platosu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz