Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı ile ilgili yazılmış en nadir kitap

Giriş Tarihi: 6.2.2016 15:05 Güncelleme Tarihi: 6.2.2016 15:32
Osmanlı ile ilgili yazılmış en nadir kitap

SABAH Gazetesi'nin 29 kupon karşılığında okurlarına hediye ettiği "Sorularla Osmanlı İmparatorluğu" kitabı, 6 asırlık Osmanlı tarihine farklı ve doğru bir açıdan bakmamızı sağlıyor. Tarihçi yazar Erhan Afyoncu, “Bu kitap Türkiye’de bu alanda yazılmış nadir kitaplardan biridir” diyor

Hiç şüphesiz tarih herkesin merak ettiği bir bilim dalı. Ancak herkesin anlayacağı ve içinde yeni ve doğru bilgilerin yer aldığı tarih kitapları Türkiye'de çok fazla yok. Bunun sebebi ise akademisyenlerin popüler eser yazmaktan kaçınmaları, popüler eser yazanların ise akademik bilgilerden fazla haberdar olmamaları. Bu gerçeğin bilincinde olan tarihçi yazar Erhan Afyoncu, son 50 yılda Osmanlı tarihiyle ilgili birçok yeni bilginin ortaya çıktığını ve bu bilgilerin kamuoyuna yeterince aktarılmadığına dikkat çekti.

25 YILLIK BİRİKİM VAR

SABAH Gazetesi'nin 29 kupon karşılığında okurlarına hediye ettiği "Sorularla Osmanlı İmparatorluğu" kitabı hakkında konuşan Erhan Afyoncu, "Bu kitap Türkiye'de bu alanda yazılmış nadir kitaplardan biridir. Yeni akademik bilgilerden hareketle herkesin anlayacağı üslupla kaleme alınmış bir eserdir. Bu kitapta 25 yılı geçen akademik hayatımda ulaştığım akademik bilgiler kullanılmıştır. Eser şimdiye kadar onbinlerce satmış, defalarca baskısı yapılmıştır. Her baskıda eserdeki bilgiler yenilenmiştir." dedi.

Eserin yıllardır anlatılan Osmanlı tarihinden farklı olarak, yabancı ve Türk akademisyen araştırmacıların elde ettiği yeni bilgi ve belgeler ışığında yazıldığını ve herkesin anlayacağı sade bir dille kaleme alındığını vurgulayan Afyoncu, insanların merak ettiği bir çok sorunun cevabının en doğru şekilde bu kitapta verildiğini belirtti.

PADİŞAHLAR NİÇİN HACCA GİTMEDİ?

Osmanlı tarihine ilişkin önemli olay ve kişilerin kamuoyuna daha önce anlatılmamış yönleriyle eserde aktarıldığına dikkat çeken Afyoncu kitapta en çok merak edilen şu olayların ayrıntılı şekilde okurlara anlatıldığını söyledi: "Baltacı-Katerina meselesi; Osmanlı İmparatorluğu nasıl kuruldu?; Harem nasıl bir yerdi?; Viyana'yı niçin alamadık?; Avrupalılar'ın Türkler'e bakışı nasıldı?; Modern dünyanın oluşmasında Osmanlı'nın rolü neydi?; Osmanlı yönetiminin Türklüğe bakışı nasıldı?: Piri Reis haritaları; Matbaa niçin geç geldi?: Osmanlı tarihinde askeri isyanlar; Osmanlı padişahları niçin hacca gitmedi?: Gayrimüslimlerin Osmanlı İmparatorluğu'ndaki yeri ne idi?; Osmanlılar ticaretten anlamazlar mıydı?; Kardeş katli nedir ve niçin uygulanmıştır?; Osmanlı orduları binlerce kilometrelik seferleri nasıl yaparlardı?; Şark meselesi nedir?; Osmanlıların Avrupa'ya üstünlük sebepleri nelerdir?: Osmanlı'nın omurgası ne zaman kırıldı?; Sultan İbrahim deli miydi?; Sokollu Mehmed Paşa, Don-Volga Kanalı Projesi'ni gerçekleştirmeyerek ihanet mi etti? gibi Osmanlı tarihinde merak edilen birçok konu bu kitapta yer alıyor."

Sorularla Osmanlı Kitabı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı ile ilgili yazılmış en nadir kitap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz