Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Alen'i yüz çocuk arasından seçtik"

Giriş Tarihi: 12.2.2016
Alen'i yüz çocuk arasından seçtik

Berlin Film Festivali'nin "Kuşak K-plus" bölümünde yarışacak "Rauf"un yönetmenleri Kaya ve Caner, "Başroldeki çocuk için Kars'ta çok köy gezdik" dedi

66. Berlin Film Festivali önceki gün başladı. Festivalde bu yıl ana yarışma kategorisinde Türk filmi yok. Ama "Rauf," "Mavi Bisiklet" ve "Genç Pehlivanlar" filmleri, gençlere yönelik filmlerin gösterildiği ve 13 projenin yer aldığı "Kuşak K-plus" bölümünde Kristal Ayı ödülü için yarışacak. 9 yaşındaki kahramanın Doğu'daki bir köyde kendisi için aşkın sembolü haline gelen pembe rengini bulma çabasını anlatan "Rauf"un yönetmenleri Soner Caner ve Barış Kaya, Berlin'e gitmeden önce SABAH'a konuştu. İkili, "Aslında biz Rauf'u festival filmi olsun diye çekmedik. Gişe yapamasak da ödül alamasak da evine aldığında rafına mutlulukla koyabileceğin bir film yaptık" diyerek, filme inandıklarını belirttiler. Soner Caner; "Kars'ta, benim yaşadığım yerde, doğduğum coğrafyada küçük bir çocuğun hikâyesini yazdım. Çok köy gezdik ama çocukların bu kadar adam yerine konulduğu bir yer görmedik. Diğer çocukları seçerken oradakilerin özgüveninin yüksek olması işimizi daha çok kolaylaştırdı" derken filmin başrolü üstlenen Alen'i 100 çocuk arasından seçtiklerini söyledi.

DEVLET DESTEĞİ ÖNEMLİ

300 bin lira devlet desteği aldıklarını söyleyen diğer yönetmen Barış Kaya ise "Devlet her zaman sinemanın yanında. Maddi olarak desteğin dışında sana bir yazı veriyor 'Devlet bu filmi destekliyor' diye o yazı sana her yerde destek sağlıyor. Yedi hafta süren bir çekim sürecimiz oldu. Kars'a 40 km uzaklıkta olan Küçük Yusuf köyünde zor kış şartlarında çektik" dedi. Barış Kaya "Festivale bu sene yedi bin film başvurmuş. Yaklaşık yüz Türk filmi içinden 10-11 film Almanya'ya çağrıldı. Bizimle aynı kategoride iki film daha var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Alen'i yüz çocuk arasından seçtik"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz